Новият федерален канцлер на Германия Олаф Шолц обсъди в неделя във Варшава с полския премиер Матеуш Моравецки въпроси, засягащи миграцията, енергетиката, Европейския съюз, и напрежението по източните граници на блока, предаде Асошиейтед прес.

Шолц подчерта, че Европа няма да толерира опити за подкопаване на териториалната цялост на нейните държави, и добави, че инструменти като Нормандския формат трябва да бъдат използвани за понижаване на напрежението, след като Русия струпа войски покрай границата с Украйна.

"Наблюдаваме придвижването на войски край украинската граница с голяма тревога и съвсем ясно заявяваме, че границите в Европа не може да бъдат нарушавани и че смятаме, че целостта на границите на страните е неприкосновена - и че никой не бива да си мисли, че те просто могат да бъдат нарушавани без сериозни последствия", заяви Шолц на пресконференция с полския премиер.

На срещата си през уикенда външните министри от Г-7 постигнаха съгласие, че ако Русия прекоси границата с Украйна, това "ще има огромни политически и икономически последствие".

Напрежението силно се изостри в последните седмици поради увеличаващото се руско военно присъствие на границата с Украйна. Според НАТО Русия е изпратила там между 75 000 и 100 000 войници, а това породи опасения от повторение на събитията от 2014 г., когато Русия анексира украинския Кримски полуостров и започна да подпомага проруските сепаратисти в Източна Украйна, отбеляза ДПА.

На пресконференцията Моравецки повтори позицията на Полша, че газопроводът "Северен поток-2", който ще доставя руски газ директно до Германия, заобикаляйки Украйна, излага Европа и Украйна на натиск от Москва, като допълни, че е най-добре той изобщо да не бъде откриван.

Шолц настоя, че газопроводът е просто енергиен проект, чиято роля ще бъде ограничена с разработването на възобновяеми енергийни източници в Германия. Канцлерът подчерта, че Германия е ангажирана да защити ролята на Украйна в преноса на газ за Европа. Нещо повече, по думите му Германия възнамерява да помогне на Украйна да се превърне също и в страна, която е голям източник на възобновяема енергия, посочва Ройтерс.

Полша е яростен противник на "Северен поток-2", защото смята, че така Европа става зависима от руските енергийни доставки. Германският регулатор спря процедурата по одобряване на тръбопровода, който ще пренася руски газ директно до Германия, заради юридически проблеми.

Шолц и Моравецки обсъдиха и сложните двустранни отношения. Върху добрите връзки между двете съседни държави продължава да хвърля сянка Втората световна война, особено при управлението на сегашното полско дясно правителство, според което Германия дължи на Полша компенсации за щети, нанесени през военно време.

Агнешка Лада-Конефал - зам.-директор на Германския институт по полските въпроси в Дармщат, очаква правителството на Шолц да продължи диалога и контактите с Полша, която е важен член на източния фланг на ЕС и пети по големина търговски партньор на Полша.

Визитата се осъществява 30 години, след като парламентите на двете държави ратифицираха договор за добросъседство и приятелско сътрудничество.

Новият германски външен министър Аналена Бербок беше в петък във Варшава.

Защо Киев се ядоса на Берлин

Стратегията на НАТО по отношение на Русия в момента не носи нужните резултати, заявява в публикувано днесв неделя интервю за британския в. "Файненшъл таймс" украинският министър на отбраната Олексий Резников, предаде БТА.

Стратегията, която се заключава в това да не бъде провокирана Русия, не работи и няма да работи, казва ръководителят на украинското военно ведомство. Той добавя, че подобна стратегия се е провалила през 2008 г., когато Руската федерация е участвала във въоръжения конфликт в Южна Осетия, след като ФРГ и Франция са блокирали влизането на Грузия в НАТО, предаде ТАСС.

Във връзка с това Резников нарича погрешно решението на властите в Германия да откажат да доставят оръжие на Украйна. Те (Германия) продължават да строят газопровода "Северен поток-2" и същевременно блокират доставките за нас на отбранителни видове оръжие. Това е много несправедливо, казва министър Резников.

По-рано външният министър на Украйна Дмитро Кулеба нарече политически отказът на правителството на ФРГ да доставя оръжие на Киев, посочва ТАСС. Според Кулеба в законодателството на Германия няма никаква юридическа забрана да се доставя или продава оръжие на Украйна.

В петък украинският военноморски флот съобщи в изявление, че Русия е блокирала достъпа до близо 70 процента от Азовско море около Кримския полуостров.