Европейският съюз започна да наказва Либия
Европейският съюз е прекратил всякаква търговия на оръжия с Либия след кървавите нападения на режима на Муамар Кадафи срещу протестиращите.
По-рано беше разпространен доклад на ЕС, според който най-големите износителки на оръжия за Либия през 2009 г. са били Италия, Малта и Германия.
Късно вечерта съюзът излезе декларация, в която съюзът прикани Либия да гарантира сигурността на чужденците на нейна територия и да улесни заминаването на онези от тях, които желаят.
Страните от ЕС се споразумяха днес да подготвят санкции срещу режима на Муамар Кадафи, които могат да включват оръжейно ембарго, замразяване на авоари и забрана за издаване на визи.
"ЕС подчертава, че извършителите на бруталните нападения и проявите на насилие срещу цивилни трябва да понесат отговорността си", гласи декларацията. Аштън изтъква, че ЕС остро осъжда насилието и употребата на сила срещу цивилни и че има информация за неколкостотин цивилни жертви.
По-рано германският външен министър Гидо Вестервеле призова за "незабавно прекратяване на жестокото насилие на либийската власт срещу собствения й народ" и предупреди, че "в противен случай санкциите са неизбежни".
Италианският премиер Силвио Берлускони пък призова международната общност да бъде бдителна и да противодейства на неоправданите насилия и ислямистките уклони в Либия и другите страни от северна Африка, предаде Франс прес.
САЩ също обмисля санкции срещу Либия. Американският президент Барак Обама осъжда "ужасяващото насилие и проливане на кръв" в Либия, а САЩ обмислят заедно с ООН възможни санкции, заяви говорителят на Белия дом Джей Карни, цитиран от Ройтерс. В отговор на въпрос дали сред обсъжданите мерки попада замразяване на авоарите на либийското правителство и на Муамар Кадафи, говорителят на Държавния департамент Филип Кроули отговори утвърдително.
В същото време ООН прекрати функциите на дъщерята на Кадафи заради трагичните събития в Либия. Айша Кадафи беше назначена за посланичка на добра воля на Програмата на ООН за развитие, за да говори за насилието срещу жените и СПИН в Либия.
Малта пък не разреши днес на либийски самолет, в който може би се е намирала Айша, да се приземи на летището във Валета. Пилотите на самолета АТР-42 се опитали да го приземят на летището в малтийската столица, като съобщили на авиодиспечерите, че горивото свършва и че на борда се намират 14 души. Самолетът около 20 минути кръжал над летището и накрая поел курс обратно към Либия.
Междувременно Европейската комисия заяви, че има опасност от хуманитарна катастрофа в Либия и изпрати експерти на границите й с Тунис и Египет с Либия, за да прецени нуждите в случай на големи мигрантски потоци, предаде Франс прес. Рафаел Бриганди, говорител на еврокомисаря за хуманитарната помощ и реакциите при кризи Кристалина Георгиева, каза, че засега не са деблокирани средства за хуманитарна помощ, но комисията може да деблокира 3 млн. евро за 72 часа, ако се наложи.
Червеният кръст предупреди, че има катастрофална опасност от масово преселение от Либия в Тунис.
В следващите дни ще видим мобилизация, каквато не сме виждали в ЕС, коментира в интервю за БТА самата Георгиева. Изключително важно е да бъдем готови за най-сериозните сценарии по отношение възможния брой на бежанците, каза тя. От около 10 000 европейци в Либия, до този момент около половината са я напуснали, посочи тя.
Съобщенията от Либия са вече за около 1000 жертви, макар че властите признаха само за 300. Турски работник беше застрелян на строителен обект днес, докато привърженици на Кадафи все по-активно започнаха да демонстрират в негова подкрепа.
Последна актуализация в 21.35 ч.