Италиански и британски медицински експерти разследват възможна връзка между пандемията от новия коронавирус и прояви на тежки възпалителни процеси сред малки деца, съобщиха Ройтерс и ТАСС. Децата постъпват за лечение с висока температура и възпалени артерии.

Лекари в Северна Италия, която е сред най-засегнатите области в света, съобщават за необичайно висок брой деца под деветгодишна възраст с тежки прояви на симптоми на болестта на Кавазаки, характерна досега предимно за някои части на Азия.

Във Великобритания лекарите забелязват сходна тенденция. На пресконференция в понеделник британският здравен министър Мат Ханкок призна, че е "много разтревожен" и че здравните власти следят внимателно проблема.

Болестта на Кавазаки, чиято причина не е установена, често засяга деца под петгодишна възраст и се проявява с треска, кожни обриви, подуване на жлезите и в тежките случаи - възпаление на коронарните артерии.

Главният лекар на Англия Стивън Поуис каза, че все още е рано да се говори със сигурност за връзка между повишения брой пациенти с болестта на Кавазаки напоследък и коронавирус.

В болница в северния италиански град Бергамо има над двадесет случая на тежки съдови възпаления през последния месец, шест пъти повече, отколкото обикновено се регистрират за година, каза детският кардиолог Матео Чуфреда от болница "Йоан XXIII".

Той допълни, че само няколко от децата с васкуларни възпаления са дали положителен тест за новия коронавирус, но детски кардиолози от Мадрид и Лисабон споделили с него, че имали подобни случаи. Той помолил колегите си да документират всички такива случаи, за да се установи дали има връзка между болестта на Кавазаки и COVID-19.

Д-р Чуфреда даде пример с деветгодишно дете, което постъпило на 21 март в болницата с висока температура и ниско съдържание на кислород в кръвта. То дало отрицателен тест за коронавирус. На скенер се установило, че има тежко възпаление на коронарна артерия, симптом за болестта на Кавазаки, както и тежко мултиорганно възпаление, което освен сърцето, обхващало и белите дробове. Детето било в толкова сериозно състояние, че лекарят се опасявал дали ще оцелее, но само в рамките на няколко дни състоянието му изненадващо се подобрило.

Преди 16 години болестта на Кавазаки бе свързвана с друг коронавирус - NL63, но връзка помежду им така и не бе доказана, отбелязва Ройтерс.

Професорът по вирусология Йън Джоунс от университета в Рединг, Великобритания, напомни, че NL63 използва същия рецептор като новия коронавирус, за да заразява хората, но мисли, че все още е рано да се правят заключения. "Трябва да изчакаме и да видим дали това ще се проявява и наблюдава широко", каза той.

Eдно от мрачните открития на пандемията e, че болестта атакува и други органи, освен белия дроб.

След 18 дни в интензивно отделение в Лос Анджелис, специалистите, лекуващи тежко болния от коронавирус канадски актьор Ник Кордеро, са принудени да ампутират десния му крак. Причината - съсирек, блокиращ кръвообращението, предаде Франс прес.

Т.нар. "тромботични събития" могат да възникнат поради различни причини сред пациентите в интензивно отделение, но процентът им сред болните от вируса надхвърля очакванията.

Сравнително младата възраст на пациентите с подобни проблеми се оказва изненадваща.

"Имали сме 40-годишни пациенти в интензивното отделение с кръвни съсиреци в пръстите, които изглежда ще загубят, като за това няма друга причина, освен вируса", казва д-р Шари Брошанън от болницата към Нюйоркския университет. Един от тях страда от нарушено кръвообращение и в четирите крайника - случай, в който може да се наложи ампутация.

Кръвните съсиреци не са опасни само за крайниците. Те могат да си проправят път до белия дроб, сърцето или мозъка, където да причинят съответно летална белодробна емболия, инфаркт и инсулт.

Неодавнашно изследване от Нидерландия, публикувано в сп. "Thrombosis Research", установява, че 31 процента от 184 пациенти са страдали от тромботични усложнения - цифра, която специалистите наричат "забележително висока", дори ако крайните последствия като ампутация са рядкост.

Защо се случва това? Бехнуд Бикдели, лекар от нюйоркската Презвитерианска болница, събира международен консорциум от експерти, които да проучат проблема. Откритията им са публикувани в списанието на Американския колеж по кардиология.

Експертите установяват, че рисковете са толкова големи, че при пациентите с коронавирус може да се наложи прилаганетона разредители на кръвта с превантивна цел, още преди да са поискани образни изследвания.

Причините не са напълно изяснени, но д-р Бикдели предлага няколко възможни обяснения.

Хората с тежки форми често имат съпътстващи състояния като сърдечносъдови или белодробни заболявания, които сами по себе си са свързани с повишени проценти на съсирване.

Освен това пребиваването в интензивно отделение е свързано с вероятността от образуването на съсиреци заради продължителното оставане в неподвижно положение. Именно поради тази причина на пътниците на дълги полети се препоръчва периодично раздвижване и разтягане.

Понастоящем вече е ясно, че болестта е свързана с необичайна имунна реакция, известна като "цитокинова буря". Някои изследвания сочат, че тя също е свързана с повишени проценти на съсирване.

Специалистите допускат, че е възможно нещо, свързано със самия вирус, да причинява коагулация. Подобни прецеденти са наблюдавани при други вирусни заболявания.

Изследване, публикувано миналата седмица в сп. "Лансет", установи, че вирусът може да порази ендотелиалното покритие на органи и кръвоносни съдове, което на теория може да изиграе роля в процеса на съсирване.

Според Шари Брошанън докато разредители на кръвта като Хепарин са ефективни при някои пациенти, при други те не действат, тъй като кръвните съсиреци са твърде малки, например в капилярите. За разлика от големите тромби в белия дроб или мозъка, в подобни случаи операцията е неприложима и често единственият възможен изход е ампутация, обяснява специалистката.

 

ИЗБРАНО