Нобеловият лауреат за мир Мухамад Юнус положи клетва като премиер на Бангладеш
"Какъвто и път да ни покажат нашите студенти, ние ще продължим по него". Това са думи на 84-годишният икономист, избран за ролята на министър-председател именно от протестиращите студенти
Носителят на Нобелова награда за мир за 2006 г. Мухамад Юнус положи клетва като ръководител на временното правителство на Бангладеш днес - три дни след като министър-председателката Шейх Хасина беше принудена да подаде оставка и да напусне страната след масови протести, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес, на които се позова БТА.
Още по темата
- Кризата в Бангладеш: Президентът разпусна парламента след бягството на премиера
- След бунтовете в Бангладеш: Освобождават лидерката на опозицията и задържаните демонстранти
- Бунтовете принудиха премиера на Бангладеш Шейх Хасина да подаде оставка и да избяга от страната
- Най-кървавият ден в историята на Бангладеш
84-годишният икономист беше избран за тази роля от протестиращите студенти и се завърна в столицата Дака по-рано през деня от Париж, където се лекуваше.
Бангладеш "има възможност да се превърне в една наистина прекрасна страна", заяви развълнуван Юнус пред репортери на летището. "Какъвто и път да ни покажат нашите студенти, ние ще продължим по него", допълни той.
Юнус ще бъде главен съветник (бангладешкото название за премиерския пост, бел. АП) във временното правителство, натоварено със задачата да организира парламентарни избори в южноазиатската държава с население от 170 милиона души.
Той положи клетва пред президента Мохамед Шахабудин в президентския дворец в Дака, в присъствието на чуждестранни дипломати, представители на гражданското общество, водещи бизнесмени и членове на водещата опозиционна партия. На церемонията нямаше представители на политическата формация на Хасина.
Синът ѝ Саджиб Уазед Джой, който е съветник на майка си, обеща вчера, че семейството му и Лигата Авами ще продължат да участват в политиката на Бангладеш - обрат в сравнение с думите му от началото на седмицата, след като Хасина се оттегли в понеделник и избяга в Индия.
Ръководеното от студентите движение, което свали Хасина от власт, започна с протести срещу запазените квоти за места в държавната администрация, които се разраснаха през юли. Насилственото им потушаване предизвика критики в световен мащаб, въпреки че правителството отрича да е използвало прекомерна сила, припомня Ройтерс.
Протестите бяха подхранвани и от тежките икономически условия и политическите репресии в страната.
Ключовите задачи пред Юнус сега ще бъдат възстановяването на мира и подготовката за нови избори след седмици на насилие.