Дигитален паметник на големия поет Григор Пърличев в Охрид бе вандализиран снощи - от него са махнати 27 букви и македонското знаме, съобщи агенция МИА и допълни, че полицията в координация с прокуратурата издирва вандалите.

Авторът на паметника професор д-р Анис Сефиданис съобщи в профила си във Фейсбук, че неизвестни лица са прекъснали електричеството на паметника, свалили са македонското знаме и са изтръгнали надписите.

"Тази вечер, на 11 август, след по-малко от 48 часа промоция, Дигиталният паметник на виртуален Пърличев, върху който работих години наред с моя екип и с подкрепата на община Охрид, беше вандализиран и сега не функционира. Неизвестни лица прекъснаха електрозахранването, свалиха македонското знаме и изтръгнаха надписите. Те се опитали да отворят и металните врати, за да стигнат до главния компютър, но поради твърдия материал и ключалките за сигурност успели само да ги изкривят", написа Сефиданис във Фейсбук.

Дигиталният паметник на Григор Пърличев, който комбинира изкуствен интелект и виртуална реалност в уникално футуристично изживяване за граждани и посетители, беше представен в Охрид преди два дни, съобщава МИА.

Той е създаден по най-нови технологии и за виртуалния модел на Пърличев са използвани оригинални снимки, автентични скулптури, използващи съвременни методи на машинен интелект за цифрова фотограметрия.

Григор Пърличев в спора ни с Северна Македония

Григор Пърличев е български възрожденец, учител, писател и преводач от Охрид. Той един от най-дейните участници в борбите за въвеждане на български език в училищата и черквите в града през 60-те години на XIX век. Преди да изиграе ключовата си роля като водач на българското движение срещу гърцизма в Охрид, печели ежегодния конкурс за гръцка поезия в Атина с поемата си "Ο Αρματωλός" (1860). Той е рървият български преводач на "Илиада". Автор е на ценна автобиография, една от най-ранните в българската литература.

Енциклопедията на Македонската академия на науките и изкуствата го нарича "най-голямото име на македонската литература през XIX век", въпреки че по това време от писмен македонски език и литература няма и помен, а гръцката литературна критика го обявява за втори Омир. В творчеството си самият Пърличев се определя като българин. Негови съвременници от Македония и Охрид го описват като "доблестен български патриот" с "огнен дар на словото", чийто речи "текли като огън и лава".