НАТО одобри батальоните в България, Румъния, Словакия и Унгария
Одобрена е допълнителна помощ за Украйна с военни доставки
На днешното извънредно заседание държавните и правителствените ръководители на страните от НАТО одобриха разполагането на съюзнически батальони в България, Румъния, Словакия и Румъния. Това съобщи генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг на пресконференция след края на срещата.
Той отбеляза, че с това решение батальоните по източния фланг стават осем, заедно със силите, изпратени в Полша, Естония, Литва и Латвия. По неговите думи се увеличава броят на съюзническите сили, поставени в повишена готовност.
Решени сме да помогнем на Украйна, с каквото можем. Имаме отговорност конфликтът да не се задълбочи допълнително, добави той по повод войната в Украйна.
Сигурността не е безплатна, затова се съгласихме да удвоим разходите за отбрана, съобщи генералният секретар.
Столтенберг обяви още, че съюзниците ще продължат да налагат висока цена на Русия за инвазията в Украйна. Лидерите са одобрили допълнителна помощ за Украйна с военни доставки: анти-танк, ПВО, дронове, както и значима финансова и хуманитарна подкрепа. Ще бъде оказана подкрепа за киберзащита, както и средства за радиологична, химическа и ядрена защита.
Столтенберг повтори, че НАТО има отговорност да не позволява конфликтът да се разшири.
Призова Китай да не оказва военна и материална подкрепа на Русия във войната ѝ с Украйна и да се включи в усилията за намиране на мирен изход от кризата.
Лидерите са натоварили военните планиращи да изготвят планове за евентуално постоянно присъствие на Алианса на Източния фланг, подсилвайки отбранителния и възпиращ капацитет на НАТО. Решението ще бъде обсъдено на Срещата на върха през юни в Мадрид.
Днес те удължиха и мандата на генералния секретар на организацията Йенс Столтенберг с още една година, за да помогне на 30-членния алианс да премине през кризата със сигурността, предизвикана от руската инвазия в Украйна.
Столтенберг написа в Туитър, че "за него е голяма чест" решението на лидерите на НАТО да удължат мандата му до 30 септември 2023 г.
"Изправени сме пред най-голямата криза със сигурността от едно поколение, оставаме единни в желанието да запазим алианса си силен и да дадем сигурност на хората", каза той.
Бившият норвежки премиер бе избран за генерален секретар на НАТО през октомври 2014 г. Неговият мандат, който изтичаше през септември, се удължава за втори път, отбелязва АП.
През февруари норвежкото правителство назначи Столтенберг за управител на централната банка на страната и изрази надежда той да може да встъпи в длъжност около 1 декември. По-късно кабинетът каза, че заместник-управителката Ида Волден Бахе ще бъде временен управител, докато Столтенберг поеме поста.