Нараства натискът над България за еврочленството на РСМ. Югозападната ни съседка ще има легитимен нов кабинет до края на седмицата, а от нерегистрираната у нас организация ОМО "Илинден"-Пирин поиска среща от президента Стево Пендаровски.

Заместник помощник държавният секретар на САЩ Габриел Ескобар съобщи, че е разговарял с Франция, която от 1 януари пое председателството на ЕС, за възможно по-скорошно начало на присъединителните преговори на Република Северна Македония с ЕС, съобщават македонските медии.

"Вече говорихме с Франция. Дадохме ясно да се разбере, че вярваме, че членството в ЕС за всички страни от Западните Балкани е от съществено значение за всички нас. Вярваме, че те са част от Европа, вярваме, че с изпълнението на условията трябва да бъдат все по-интегрирани в ЕС и смятаме, че това ще бъде решение за всички държави. Всяка държава, която е влязла в ЕС, е станала по-демократична, по-просперираща и по-стабилна", каза Ескобар за Гласът на Америка, цитиран от македонските медии.

Процесът на присъединяване на Република Северна Македония трябва да бъде решен от Европа, каза той, но добави, че САЩ силно подкрепят кандидатурата на страната за ЕС. "Вярваме, че тя е свършила огромна работа, тя вече е европейска държава, културно и исторически европейска държава. Оттук, искаме да видим тя да започне процеса колкото е възможно по-бързо", е цитиран да казва Ескобар.

Той добави, че ЕС не е разочаровал Република Северна Македония, тъй като продължава да й помага.

"Вярвам, че ще постигнем съответния договор за много кратък времеви период. Ще работим за това", каза той.

САЩ остават на позицията си, че Република Северна Македония и Албания не трябва да се отделят в процеса на присъединяване към ЕС, добави Ескобар

ОМО "Илинден" - Пирин на среща с Пендаровски

Днес стана ясно, че по искане на ОМО "Илинден" - Пирин президентът на Република Северна Македония Стево Пендаровски ще приеме техни представители.

"Президентът даде съгласие да приеме представителите на ОМО "Илинден" - Пирин. Когато датата бъде определена, обществото ще бъде информирано", се казва в съобщението от пресслужбата на държавния глава на РСМ.

Не се посочва целта на посещението, нито темите на разговорите, нито броят на представителите на нерегистрираната у нас организация, които ще отидат при Пендаровски.

Нова правителство в РСМ

Правителствената криза в РСМ е пред финал. Заседанието на парламента на Република Северна Македония за избор на новото правителство на премиера Димитър Ковачевски ще се състои в събота от 11 часа, съобщават македонските медии.

Дебатите ще продължат най-много два дни, а гласуването ще се състои най-късно до 24 часа на втория ден или в този случай в неделя до полунощ. Правителството е избрано, ако за него гласуват мнозинството от общия брой депутати в Собранието.

Новото правителство ще има 21 членове. СДСМ и коалицията около него ще имат 12, Демократичният съюз за интеграция - шест, а Алтернатива - трима министри. Кабинетът ще има един член повече - министър без портфейл, пост, който получи Алтернатива.

От правителството си тръгват осем досегашни членове, включително премиерът Зоран Заев, а също вицепремиерът Никола Димитров, министърът на отбраната Радмила Шекеринска, на здравеопазването Венко Филипче, на образованието и науката Мила Царовска, на труда и социалната политика Ягода Шахпаска и министърът на културата Ирена Стефоска.

Местата им ще бъдат заети от досегашния министър на правосъдието Боян Маричич /СДСМ/, който става вицепремиер по европейските въпроси, Славянка Петровска /СДСМ/ - министър на отбраната, Беким Сали от Алтернатива - на здравеопазването, Йетон Шакири /ДСИ/ - министър на образованието и науката, Йована Тренчевска /СДСМ/- министър на труда и социалните въпроси и Бисера Костадиновска-Стойчевска /СДСМ/- министър на културата.

Адмирим Алити от Алтернатива е предложен за министър на информационното общество и администрацията, а Джемаил Чупи от същата партия е предложен за министър без портфейл, отговарящ за диаспората.

В новото правителство остават вицепремиерът по икономическите въпроси Фатмир Битичи /СДСМ/, а ново име е Славица Гърковска /СДСМ/, която трябва да бъде вицепремиер за борбата с корупцията и престъпността.

Фатмир Битичи /ДСИ/ е предложен да запази поста си на вицепремиер на икономиката, министър на транспорта и съобщенията Благой Бочварски /СДСМ/, Любчо Николовски - на земеделието.

Външният министър Буяр Османи /ДСИ/ и вътрешният министър Оливер Спасовски /СДСМ/ запазват постовете си.

Вчера Османи обяви, че се подготвя съвместно правителствено заседение на София и Скопие, като преди това очакват в страната визитата на българския премиер.