Москва вини Запада, че контролът върху ядрените оръжия е останал в миналото
Украйна отхвърли обвинения, че използва боеприпаси с бял фосфор
Русия смята, че контролът върху ядрените оръжия от времето на Студената война вече е в миналото заради разрушеното доверие между Москва и Запада, заяви началникът на Генералния щаб на руските въоръжени сили Валерий Герасимов, цитиран от Ройтерс.
Русия и Съединените щати, които са най-големите ядрени сили, изразиха съжаление за разпадането на плетеницата от договори за контрол на въоръженията, които имаха за цел да забавят надпреварата във въоръжаването и да намалят риска от ядрена война.
Герасимов обвини САЩ, че подклаждат конфликти по света и провалят ключови договори за контрол на въоръженията от Студената война. Той заяви, че в отговор Русия ще развива връзки с Китай, Индия, Иран, Северна Корея и Венецуела, предаде БТА.
"Като цяло темата за контрола над въоръженията остава в миналото, тъй като връщането към минимално ниво на доверие днес е невъзможно поради двойните стандарти на Запада", каза той. "Без доверие е невъзможно да се създаде ефективен механизъм за взаимен контрол. Много страни започнаха да мислят за адекватни мерки за реакция", добави военачалникът.
Вашингтон обвинява Русия за разпадането на споразумения като Договора за противоракетна отбрана от 1972 г. и Договора за ядрените сили със среден обсег от 1987 г. САЩ се оттеглиха официално от Договора за ядрените сили със среден обсег през 2019 г., позовавайки се на руски нарушения, които Москва отрича. Още през 2002 г. САЩ излязоха и от Договора за противоракетна отбрана.
През 2023 г. президентът Владимир Путин преустанови участието на Русия в договора "Нов СТАРТ", който ограничава стратегическите ядрени оръжия на двете страни, обвинявайки САЩ, че подкрепят Украйна.
Въпреки разпадането на договора Москва и Вашингтон спазват наложените от него ограничения за бойните глави, ракетите и бомбардировачите.
Герасимов заяви, че разполагането на американски ракети в Европа и Азия разпалва "надпревара в стратегическото нападателно въоръжаване", като Русия е особено обезпокоена от увеличаването на американските сили във Филипините.
Той заяви, че Русия е наблюдавала засилена активност на НАТО в близост до руските граници. След като миналия месец Украйна нанесе удар по руска територия с ракети с голям обсег, доставени от САЩ, Вашингтон се превърна в пряк участник в конфликта в Украйна, добави генералът.
Междувременно Украйна отхвърли обвиненията на Русия, че през септември украински дронове многократно са пускали боеприпаси с бял фосфор, като "неверни и безсмислени", предаде Ройтерс. Киев заяви, че се придържа изцяло към международните си задължения за контрол на оръжията.
"Сигурни сме, че с тези неверни обвинения Москва иска да прехвърли вината за собствените си действия и да заблуди международната общност", отбеляза в писмено изявление за Ройтерс говорителят на украинското външно министерство Георгий Тихи.
Боеприпасите с бял фосфор са забранени за използване върху цивилни от допълнителен протокол към Женевската конвенция от 1949 г. Могат да се използват на бойното поле за осигуряване на осветление. Веществото причинява сериозни изгаряния и пожари.