Русия работи по нова размяна на деца с Украйна
Руска правозащитна организация с Нобелова награда за мир разследва нарушения на човешките права в Украйна
Москва работи по връщането на 16 руски деца в Русия и планира да събере с роднините им 10 украинчета, предаде Ройтерс, като се позова на изявление на комисарката по правата на децата към канцеларията на руския президент Владимир Путин - Мария Лвова-Белова, пред руската новинарска агенция РИА Новости.
"Имаме ясно президентско разпореждане да работи само с пълноправни законни попечители, тоест роднини - и родители, които имат правно основание и могат да се грижат за децата", отбеляза Лвова-Белова.
Тя уточни, че по установените нормативни канали към момента 95 деца са върнати в семействата им в Украйна, а 17 са се прибрали обратно в Русия.
От руската инвазия в съседната държава, от която онзи ден се навършиха три години, Киев е върнал 1277 деца, сочат данните, публикувани от украинското Министерство на реинтеграцията, както и от неправителствени организации и инициативни комитети, цитирани от БТА.
Украйна твърди, че по време на конфликта над 19 500 деца от окупираните украински територии са отведени в Русия без съгласието на техните семейства или попечители. Киев нарича това отвеждане "военно престъпление", което според дефиницията на ООН се тълкува като "геноцид".
Мария Лвова-Белова, комисар по правата на децата към канцеларията на руския президент
Междувременно стана ясно, че активисти от руската правозащитна организация "Мемориал", която бе удостоена с Нобелова награда за мир през 2022 г., са посетили Украйна, за да разследват на място предполагаеми нарушения на правата на човека от страна на руските сили.
ДПА цитира изявление на съоснователя на групата Олег Орлов, според когото пътуването е било организирано заедно с украински правозащитници от град Харков. Това е един от първите публично оповестени контакти между гражданските общества на Украйна и Русия след повече от три години война, обръща внимание агенцията.
"Това пътуване беше много важно за мен", каза Орлов, който бе освободен от руски затвор през миналото лято, след като прекара няколко месеца зад решетките заради протест срещу войната в Украйна. Сега той живее в изгнание в германската столица Берлин.
През януари членове на групата "Мемориал" посетиха Киевска, Харковска, Черниговска, Одеска, Николаевска и Херсонска област и разговаряха с жертви на предполагаеми руски нарушения на човешките права, заяви Орлов. "Беше им трудно да разговарят с нас. Но разговаряха", уточни той, описвайки реакциите на украинците.
"Разрухата, причинена от Русия, напомня за случаите в Сирия и (руската република) Чечения. Историите за обстрел на гражданска инфраструктура, незаконни задържания, изтезания и тайни затвори звучат познато на правозащитниците от други руски войни", подчерта Орлов. "Руините на Мариупол бяха предшествани от руините в Алепо (в Сирия) и в Грозни в Чечения", каза руският дисидент.
Съоснователят на руската организация за защита на правата на човека "Мемориал" Олег Орлов
Снимка: AP/БТА"В окупираните територии руската държавна власт управлява със система на държавен терор", посочи Владимир Маликин, също част от правозащитната организация "Мемориал". Насилието е преднамерено и систематично, подчерта той. В случай на евентуално мирно споразумение е от съществено значение двете страни да освободят всички затворници, добави Маликин.
В момента Украйна забранява на руски граждани да влизат в страната заради войната. Украинските власти обаче са направили изключение за членовете на групата "Мемориал", подчерта Евгений Захаров, ръководител на група за защита на правата на човека в град Харков, който е придружавал руските активисти.