Министерството на здравеопазването предупреждава за опасно предизвикателство в социалните мрежи. При него деца се състезават да задържат дишането си или по друг начин да блокират достъпа на кислород до тялото.

С цел превенция и информиране на родителите и децата за потенциалните рискове от подобни "игри", Министерството на здравеопазването се обърна към педиатрите от СБАЛ по детски болести "Проф. д-р Иван Митев".

"Заедно напомняме, че здравето не е игра, а подобни предизвикателства могат да доведат до трайни последствия", се посочва в съобщението на здравното министерство, предава БТА.

Повод за тревожния апел на здравните власти стана случай от университетската болница в Бургас, където спасиха тийнейджърка, загубила съзнание след опасна игра в социалната мрежа TikTok,при която се състезавала със своя приятелка коя от двете ще задържи за по-дълго дишането си. При принудителното спиране на дишането девойката губи съзнание, пада и удря главата си.

Заради лишаването на мозъка от кислород детето получава амнезия - не помни случая, не си спомня и събития от последните две-три седмици.

Случаят далеч не е единствен, казаха още от УМБАЛ в Бургас. В последните няколко месеца във Второ детско отделение са лекували няколко деца, предозирали с лекарства след участие в ТikTok предизвикателства. Достатъчни са само няколко таблетки, за да се стигне до тежки увреждания на черния дроб и дори до смърт.

От здравното министерство предупреждават, че само 2,5 минути без кислород могат да доведат до необратими увреждания на мозъка. Това състояние се нарича хипоксия - недостатъчно снабдяване на клетките и тъканите с кислород. В първите секунди се наблюдават ускорен пулс, намалена двигателна активност, нарушено съзнание, нарушения в сърдечния ритъм.

В съобщението се посочва още, че ако не се реагира незабавно, настъпват загуба на съзнание и мозъчни увреждания. Последствията могат да бъдат постоянна инвалидизация или фатален изход. Предизвикателствата в социалните мрежи, които поставят в риск живота и здравето на децата, не бива да се подценява, предупреждават от МЗ.

Илюстрация: МЗ

От здравното министерство призовават обществеността да се информира за възможните последствия.

"Да поговорим с децата си! Едно предупреждение може да спаси живот! Здравето не е игра!", пише в съобщението.

През 2024 г. родителите в България са инвестирали над един милиард лева в детското здравеопазване, става ясно от доклад, изготвен от Тръст за социална алтернатива и мрежа от застъпнически организации.

В доклада са обобщени данни от Евростат, Националния статистически институт и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), както и от специално проведено социологическо изследване за цената на детските лекарства.