Русия очаква да проведе другия месец преговори със САЩ, на които да бъдат обсъдени нейните предложения за правно обвързващи гаранции в областта на сигурността, предадоха световните агенции.

Твърдения за предполагаема подготовка на Русия за инвазия на Украйна причиняват сериозни притеснения в международната общност вече няколко седмици. Москва многократно отрече тези обвинения.

ЕС и НАТО заплашиха Русия със сериозни последици в случай на военна ескалация. Тя отговори с искания алиансът да обещае да не се разширява на изток, които представи в писмена форма в петък.

Руският министър на външните работи Сергей Лавров каза днес пред държавната телевизия Ар Ти, че първият кръг на разговорите със САЩ е бил договорен за началото на следващата година. Планирани са разговори и с НАТО и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че все още няма конкретна времева рамка за тези преговори. "Основното е, че няма да бъде преговорен маратон", каза той.

Русия иска също НАТО да се откаже от евентуалното приемане на Украйна.

Белият дом каза, че няма да прави компромиси с основните принципи, на които се основава европейската сигурност. Според него всички държави имат правото да определят собственото си бъдеще и външна политика без външна намеса.

Някои от условията в руското предложение са неприемливи и Москва знае това, каза високопоставена представителка на американската администрация. Тя добави, че Вашингтон иска да постави на дневен ред и своите собствени притеснения и проблеми.

Според помощник-държавния секретар за европейските и евразийските въпроси Карън Донфрид, която на 15 декември посети руската столица, а после Киев и Брюксел, НАТО обсъжда в момента дали да се увеличи военното присъствие на САЩ в Източна Европа. По думите й, диалогът "ще е по-продуктивен, ако премине в обстановка на деескалация" и ако бъдат взети предвид позициите на съюзниците на САЩ, се казва в материал на "Известия".

Още няма яснота как ще протича диалогът с НАТО, доколкото липсва площадка за преговори. В момента контактите се осъществяват чрез руското посолство в Белгия и мисията на кралството в Русия.

Въпреки твърдия тон и от двете страни, и Москва, и Вашингтон имат интерес от такъв диалог. Твърдата начална позиция се заема с оглед постепенно да се правят отстъпки, затова отстъпки не са изключени, прогнозира пред изданието политологът Кирил Коктиш.

Държавният департамент говори за промени в разполагането на сили в Европа - може би планира изтегляне на американските войски от Балтика и Полша на Запад. Евентуалното им отдалечаване от границите на Русия може би е онази деескалация, на която са готови да склонят американците, коментира аналитикът Олег Барабанов.

А сред евентуалните отстъпки на Москва, според него, "най-очевидната е да спомогне за деескалация в Донбас и намаляване на напрежението" около украинския регион, управляван от проруски сепаратисти. Барабанов допуска също "демилитаризация на Калининградска област" и "изтегляне на руските войски от западните граници в дълбочината на страната".