Избирателите в Молдова ще решат днес кой ще бъде президент на страната с вота си на втория тур от изборите за държавен глава. ДПА представя изходните позиции на двамата претенденти - настоящата проевропейска президентка на страната Мая Санду и бившият главен прокурор Александър Стояногло, подкрепян от проруски настроения електорат, съобщи БТА.

Петдесет и две годишната Санду не можа да събере абсолютно мнозинство на вота на 20 октомври - подкрепиха я 42,45 процента от гласувалите. Все пак това е най-високият резултат сред 11-те кандидати, отчита ДПА.

Най-сериозният ѝ съперник Стояногло, чиято кандидатура бе издигната от проруската Партия на социалистите на Република Молдова на бившия президент Игор Додон, зае второто място с 25,98 процента.

Въпреки значителната разлика между Санду и опонента ѝ на първия тур изходът от днешния балотаж не се смята за предрешен, отбелязва ДПА.

Молдова, чиято икономика разчита основно на земеделието, има статут на кандидат за членство в Европейския съюз, също като Украйна. Макар и Санду да остава фаворит днес, тя е подлагана на критики заради липсата на икономически и социален напредък на страната с население от около 2,5 милиона души.

Петдесет и седем годишният Стояногло застъпва линията на едновременен стремеж към присъединяване към ЕС и към поддържане на добри икономически отношения с Русия. Според неговите опоненти той е марионетка на корумпирани олигарси, обръща внимание ДПА.

Службите за сигурност в Молдова обявиха, че са разкрили схема за купуване на гласове по проруска инициатива преди първия тур на изборите.

Правото си на глас на днешния втори тур могат да упражнят и стотици хиляди молдовци, които живеят в чужбина - главно в страни от ЕС, както и гражданите на Молдова в контролирания от Русия отцепнически регион на Приднестровието.

Избирателните секции в страната отвориха в 7:00 ч. тази сутрин местно време (също и българско) и ще затворят в 21:00 ч.

Междувременно Ройтерс съобщи, цитирана от БТА, че молдовското правителство подозира руска намеса в гласуването на гражданите на Молдова зад граница.

Управляващите в Кишинев са известили няколко държави от ЕС, че Русия ще се опита да наруши изборния процес в избирателни секции във Франция, Германия, Италия, Испания, Канада, Румъния, САЩ и Великобритания, като не е изключено да има бомбени заплахи, информира световната агенция.

Ройтерс е отправила запитване за коментар до руското посолство във Вашингтон, но не е получила отговор. Москва по принцип отрича да се намесва във вътрешните работи на Молдова, отбелязва агенцията.