Медведев: В случай на война между Русия и НАТО Полша ще изчезне
Руското министерство на отбраната съобщи, че е обучило беларуски пилоти как да боравят с ядрени оръжия. А руският посланик в САЩ смята, че „може би е време за по-малко американски журналисти в Русия“
"В случай на война между Русия и НАТО точно Полша ще изчезне" - тази увереност изрази днес бившият руски президент и премиер Дмитрий Медведев, който в момента е заместник-председател на руския Съвет за сигурност, цитиран от ТАСС.
Така той реагира на изказване на полския премиер Матеуш Моравецки, който заяви, че не се безпокои, че удари на Украйна по територията на Русия могат да доведат до директно стълкновение между Русия и НАТО.
"Не знам кой ще победи или ще изгуби такава война, но отчитайки ролята на Полша като преден пост на НАТО в Европа, то тази страна вероятно ще изчезне заедно с глупавия си министър-председател", написа Медведев в Туитър.
Туитът на Медведев беше написан не само на английски, но и с възможност да се преведе на полски.
Обучават беларуски пилоти как да боравят с ядрени оръжия
На този фон, екипажи от военновъздушните сили на Беларус (която е съседка на Полша) са били обучени как да боравят с тактически ядрени оръжия като част от плановете на Русия да разположи оръжията на територията на своя съюзник, предаде Асошиейтед прес, като се позова на руското министерство на отбраната.
Ведомството публикува видеоклип, в кадри от който беларуски пилот казва, че по време на обучителен курс в Русия екипажите на щурмови самолети Су-25 на беларуските ВВС за придобили необходимите умения за боравене с въпросните ядрени оръжия.
Руският президент Владимир Путин обяви миналия месец, че Москва възнамерява да разположи някои от тактическите си ядрени оръжия в Беларус. Това бе пореден опит от страна на Кремъл да използва ядрената заплаха, за да разубеди Запада да престане да подкрепя Украйна, посочва АП, цитирана от БТА.
Ако бъдат разположени в Беларус, руските тактически ядрени оръжия ще бъдат по-близо до потенциалните им цели в Украйна и страните от НАТО в Източна и Централна Европа. Беларус споделя обща граница с Латвия, Литва и Полша с обща дължина около 1250 километра.
Този тип оръжия са предназначени за унищожаване на вражески войски на бойното поле. Те имат относително малък обхват и са със значително по-малка мощност от ядрените бойни глави, монтирани на далекобойни стратегически ракети, които могат да унищожават цели градове.
Путин каза, че работата по строежа на съоръженията за съхранение на тактическите ядрени оръжия в Беларус ще бъде завършена до 1 юли. Той подчерта, че Русия ще запази контрола над ядрените оръжия, разположени в Беларус, точно както САЩ контролират своите тактически ядрени оръжия, разположени на териториите на съюзниците от НАТО.
"Може би е време за по-малко американски журналисти в Русия"
Още нюанси в отношенията между големите сили добавя и изказването на руския посланик в САЩ Анатолий Антонов заяви по руския "Първи канал", че "може би е време да се намали броят на американските репортери в Русия", предаде Ройтерс.
Това мнение той изрази малко след като репортерът на "Уолстрийт джърнъл" Еван Гершкович беше арестуван и обвинен в шпионаж в Русия. Американските власти отхвърлиха тези обвинения, определиха задържането на Гершкович като произволно и призоваха за незабавното му пускане на свобода.
"Американците ни заплашиха с ответни мерки, ако не освободим Гершкович в близко бъдеще. Ще трябва да видим как ще действат те", заяви Антонов и заяви, че е имал много остър разговор с американския заместник-държавен секретар Виктория Нюланд, която обвини също Русия в незаконно задържане на Гершкович.
"Американците имат една много добра дума - реципрочност, върху която те винаги настояват. Може би е време за нас да покажем реципрочност и да намалим броя на американските журналисти, които работят в Москва и Русия, както и цялостния брой на руските журналисти, които работят във Вашингтон и в Ню Йорк", смята посланикът.