Беларуският президент Александър Лукашенко е готов за произвеждане на предсрочни президентски избори в Беларус. Това заяви самият той в интервю пред руски медии, излъчено днес от телевизия Ар Ти, цитирана от ТАСС.

"Ако ще сменяме конституцията, трябва да впишем в нея реда за избиране на президент. Но (да впишем) отделно, и съм склонен на това, произвеждането на предсрочни президентски избори. Не изключвам това", каза президентът.

Беларуският лидер заяви, че Общобеларуското народно събрание, което е планирано да се събере през декември или януари, може да определи датата за избори на президент, допълва БТА.

"Имаме още един сериозен орган - Общобеларуското народно събрание, "конгрес на беларуския народ", така го наричат. То се провежда веднъж на пет години и най-вероятно ще се събере през декември, а в краен случай след новогодишните и коледните празници през януари...
Мисля, че то може да определи сроковете на някои наши действия, включително за произвеждането на президентските избори, ако това се окаже много необходимо", заяви Лукашенко.

Беларуският президент заяви, че в новата конституция е необходимо да бъдат преразпределени правомощията на държавните органи, но силната роля на президента трябва да бъде запазена.

"Знаете, някои политици, особено представители на отделни политически партии, подчертавам - на отделни, в общи линии се обединяват около това, че трябва да се преразпределят правомощията между държавните органи. Трябва. Но при това трябва да помним - и Русия, и Беларус са славянски държави, където е необходим силен лидер, който да притежава определени правомощия. В това е силата му", каза Лукашенко.

"Ако на някой толкова му се иска да бъде избиран (в парламента) по партийни листи, то за това в Беларус трябва да бъдат създадени истински партии", заяви беларуският лидер.

Той обяснява това с обстоятелството, че "хората не са имали нужда от партии - и сега също нямат".

Лукашенко заяви, че се надява, че той и руският президент Владимир Путин ще извлекат уроци от сегашната ситуация и няма да повтарят предишни грешки.

"Вземаме решения и много от тях не реализираме, каза беларуският лидер. - Стигнахме до положение да започнем газови войни, млечни войни, бонбонени войни, петролни войни. Стигнахме до абсурд. Ето, че извлякохме, надявам се, урок от тази ситуация, включително и президентите на двете страни. Веднъж по време на преговори с (руския президент) Владимир Владимирович Путин преди половин година, обсъждайки тази тема, стигнахме до извода становището, че можем да спорим по всички въпроси. Но отбраната и сигурността са свято нещо."

"Беларус ще влезе във война, ако от страна на Запада бъде осъществена агресия срещу Русия през Беларус или в близост до Беларус", заяви в интервюто Лукашенко.

Той каза, че според него в дадения момент вече е невъзможно да се реализират споразуменията за интеграция с Русия, които са предвидени в договора за създаване на съюзната държава, подписан през 1999 г. от него и от тогавашния руски президент Борис Елцин.

"Обстановката тогава беше друга. Сега пораснаха две нови поколения. Те са други. И днес е невъзможно да се реализира онази интеграция, която бе предвидена от съюзния договор. Затова с руския президент (Владимир Путин) започнахме да обсъждаме така наречените пътни карти. За да приспособим (разпоредбите на договора) към днешните условия и да изработим при днешните условия нови пътища за интеграция", заключи Лукашенко.

В същото време ЕС номинира Светлана Тихановская и нейния съпруг Сергей за Нобелова награда за мир. Това предложи бившият председател на Европейския съвет и бивш полски премиер Доналд Туск.