Горещите вълни през лятото не са 4-5 дни, както преди, а вече седмици, предаде БТА. Освен това, жегите започват още в края на май и продължават до септември.

Променят се и летните нощи, през които температурата на места се задържа на 24 градуса по Целзий.
Като цяло лятото на 2012 г. е второто най-горещо лято след 2003 г., когато заради жегите в 12 европейски страни починаха 70 души, посочват учените.

Средно през лятото на 2012 г. се забелязва покачване на температурите с 2,26 градуса по Целзий в сравнение с референтните температури за периода 1971 г.-2000 г. Това все пак е далеч от рекордното покачване през лятото на температурите с 3,66 градуса по Целзий през 2003 г., посочват експертите.

Горещите вълни и промяната на летния сезон водят до покачване и на температурата на моретата. Така например водата в Тиренско и Адриатическо море това лято е 25-26 градуса по Целзий, което е с четири градуса повече от нивото, смятано за нормално.

В. "Кориере дела сера" посочва, че според британски и американски климатолози подобни "летни прояви" са все по-свързани с климатичните промени на планетата.

Преди дни в Чехия температурата достигна абсолютен рекорд в историята на страната - 40,4 градуса по Целзий. Рекордно висока за последните 20 години температура бе регистрирана и в Белгия, Германия, Франция и Великобритания.
Термометърът в някои райони на кралството отчете стойности, по-високи в определени часове, отколкото в Египет.

У нас код "оранжево" е обявен днес за Видинска и за Благоевградска област заради очакваните високи температури до 39 градуса, съобщава на сайта си Националният институт по метеорология и хидрология при БАН. В останалите 26 области на страната е обявен код "жълто", като се очаква максималните температури в някои от тях да достигнат до 38 градуса.

Вижте подробна прогноза за времето