Френският министър на външните работи Бернар Кушнер обяви това в Монреал, където произнесе слово пред Икономическия форум на Америките, предаде Франс прес, цитирана от БТА. Предложението за контрол бе направено в неделя. То предвижда корабите с помощи да могат да бъдат проверявани в Кипър, където има дълбоководно пристанище, за разлика от Газа, а доставките да бъдат разтоварвани в израелското пристанище Ашдод.

На 31 май израелски командоси нападнаха международна флотилия, плаваща за ивицата Газа с хуманитарен товар, причинявайки смъртта на деветима турци. Това доведе до криза в отношенията между Израел и Турция. Над три четвърти от евреите в Израел вече смятат Турция, бивш стратегически съюзник, за "вражеска страна".
Според проучване, публикувано в израелския вестник "Хайом", 91 на сто от анкетираните се обявяват за спиране и в бъдеще на кораби, които биха се опитали да нарушат блокадата, наложена от Израел на Газа.

Френският външен министър посочи в Монреал, че се подготвя списък със стоки, които ще бъдат забранени за доставяне в Газа. Кушнер изрази надежда, че в крайна сметка ще се намери някакво решение на проблема с блокадата на палестинската територия, където ислямисткото движение Хамас завзе властта със сила. Лидерите на движението  не признават правото на Израел да съществува и водят срещу него война с ракети и шахиди самоубийци.

Формално погледнато, ивицата Газа не е самостоятелно държавно образувание, а част от палестинските автономни територии; сигурността на външните им граници се гарантира от Израел. Това е уредено със споразумение между палестинците и израелците от 1993 г. След поредния етап от военното противопоставяне в началото на 2009 г. в отговор на ракетните обстрели срещу мирни обекти на израелска територия, ръководството на еврейската държава наложи военна блокада на сектора. Военна, но не и хуманитарна блокада - пратки с хранителни продукти пристигат в сектора всеки ден под контрола на  ООН. Задача на блокадата е да ограничи възможността Хамас да получават контрабандно оръжия и ракети, маскирани като "хуманитарна помощ".
 
На икономически форум между Турция и арабските държави в Истанбул Генералният секретар на Арабската лига Амр Муса обвини Израел, че продължава "жестокостите и насилието" в Близкия изток в нарушение на човешките права и международното право.
Арабски лидери критикуваха Израел и изразиха солидарност с Турция в кризата с израелската акция срещу "Флотилията на свободата".