Кремъл защити изпращането на руски войски в Украйна и обвини ЕС във враждебност
Песков заяви, без да представи доказателства, че много украинци са използвани като жив щит от украински националисти
Кремъл защити днес решението за изпращане на руски сили в Украйна, като каза, че западните оръжейни доставки за Киев показват, че Русия е постъпила правилно, опитвайки се да демилитаризира своята съседка, предаде Ройтерс.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обвини Европейския съюз във враждебно поведение към Русия и каза, че въоръжаването на Украйна е "крайно опасен и дестабилизиращ фактор".
Той заяви пред журналисти, без да представи доказателства, че много украинци са използвани като жив щит от украински националисти, и определи това като престъпление. По думите му те са жертва на пропагандата на своята страна.
Песков каза, че повечето руснаци имат роднини в Украйна и страдат заради случващото се там. Той отказа да коментира какви жертви са претърпели руските сили, отнасяйки въпроса към министерството на отбраната.
Според Кремъл икономическата реалност в Русия се е променила, но няма основание за съмнение в ефективността и надеждността на руската централна банка, която повиши лихвените проценти до 20 на сто, опитвайки се да защити икономиката от безпрецедентните западни санкции, посочва Ройтерс.
"Икономическата реалност значително се е променила", каза Песков. "Санкциите са тежки, проблематични, но Русия има потенциал да компенсира вредите", заяви той.
"Русия от доста време разработва планове за възможни санкции, включително най-сурови. Има планове за отговор, те са разработени и се прилагат при появата на проблеми", каза Песков.
По думите му санкциите срещу самия Путин са безсмислени.
"Путин е доста безразличен. Санкциите съдържат абсурдни твърдения за някои активи", заяви говорителят на Кремъл. "Президентът няма други активи освен тези, които е декларирал", каза той.
Американски анализатори за войната
Украинските въоръжени сили засега осуетяват бързото напредване на Путин към Киев. "Докато руснаците нямат контрол върху въздушното пространство, те няма да са в състояние да осъществят бронетанковото си навлизане в Украйна", казва бившият служител в НАТО Джейми Ший, понастоящем на работа в мозъчния тръст "Приятели на Европа".
Американски представители смятат, че първоначалната цел на Русия е да свали прозападния президент на Украйна Володимир Зеленски. "Путин не иска Донбас или Донецк. Той иска цялата Украйна, но няма да му се налага да окупира цялата страна, за да постигне целта си. Той ще се стреми да обезглави украинската държава", казва германският пенсиониран генерал Ханс-Лотар Домрьозе.
"Съветският съюз харчеше толкова много за войските си в Източна Европа и поддържането на комунистическите режими. Украинците ще се опълчат на всяко руско управление", смята Елизабет Бро от вашингтонския "Американ ентърпрайз инститют".
Не е ясно колко дълго ще продължи войната и колко руски убити и ранени ще бъдат пратени у дома, докато Путин не търпи недоволството. В четвъртък полицията задържа над 1800 антивоенни демонстранти из Русия.
Путин ще се стреми към споразумение за Западна Украйна (където мнозинството хора говорят като майчин украински, а не руски език), подобно на това което има между Москва и Минск. Русия помогна на дългогодишния беларуски президент Александър Лукашенко да потисне опозицията и недоволството.
Според Карло Масала, професор по международна политика в Университета на Бундесвера в Мюнхен, засега Русия не се опитва да прати многочислени войски в Западна Украйна. "Разгръщането на руските въоръжени сили, независимо дали са 160 или 200 хиляди, няма да е достатъчно за окупирането на Украйна за някакъв дълъг период от време", казва той. "Сигурен съм, че основната цел на Путин е да превземе Донбас и сухопътния коридор до Крим, като отдели тези области от Украйна и да постави покорно правителство в Киев", добавя той.