Краят на войната: Според Шолц, когато Русия се изтегли, според Путин – когато ресурсите на Киев свършат
Аналена Бербок каза, че Берлин ще насърчи партньорите си да доставят наличните си системи за противовъздушна отбрана на Украйна за зимата
С напредването на руската война в Украйна германският канцлер Олаф Шолц каза, че не мисли, че ще има мирно разрешаване на конфликта в близко бъдеще, предадоха ДПА и БТА. Той заяви, че въпреки че на моменти е било възможно на масата за преговори да седнат ключови играчи, Германия не бива да забравя всекидневната бруталност на войната.
"Това изисква усилия и време", каза той по отношение на мирните преговори. "Време, което в действителност нямаме, тъй като Русия продължава да бомбардира, измъчва и убива в Украйна".
Според Шолц като основа на всеки мир "руското ръководство следва да осъзнае, че трябва да изтегли войските си". Тогава може да има преговори и украинското правителство ще участва в тях, убеден съм".
Повече от 18 месеца след инвазията на Москва канцлерът опроверга слуховете, че през пролетта на 2022 г. вече е било договорено готово мирно споразумение между Украйна и Русия, но то е било провалено от САЩ или Великобритания. "Не, това не е вярно", каза Шолц.
Той заяви, че "каквото и споразумение" да е имало в първите дни на войната, то е "било унищожено, тъй като руският президент Путин използва времето само за да поведе войските си из Украйна след неуспеха на атаката срещу столицата Киев и да започне нападение срещу Източна Украйна."
Шолц отново защити германските доставки на оръжия за Украйна. "Ще продължим да подкрепяме Украйна в правото ѝ да се защитава, колкото е необходимо", заяви той.
Шолц направи изявлението си на ежегоден религиозен форум, организиран в Берлин.
В същото време министърката на външните работи Аналена Бербок каза пред германския вестник "Франфуртер алгемайне цайтунг", цитиран от Ройтерс, че Берлин ще насърчи партньорите си да доставят наличните си системи за противовъздушна отбрана на Украйна за зимата.
"Трябва да изградим зимен противовъздушен щит над украинската критична инфраструктура", каза Бербок след посещението си в Киев в понеделник и допълни, че германското правителство планира през следващите месеци да увеличи доставките си на отбранителни системи ИРИС-Т.
Путин: Украйна може да започне преговори за мир едва когато ресурсите ѝ свършат
Украйна може да започне преговори за мир едва когато нейните ресурси свършат, заяви руският президент Владимир Путин. Севернокорейският лидер Ким Чен-ун пристигна в Русия по покана на Путин.
Украйна може да използва евентуални бъдещи преговори, за да си осигури още оръжия, изтъкна руският президент на срещата на Източния икономически форум във Владивосток: "Създава се впечатление, че те искат, под натиска на западните им ментори, максимално да оглозгат, извинете за израза, каквото успеят, а след това, когато всички ресурси бъдат сведен до нулата, да се опитат да спрат бойните действия. Тогава ще започнат преговори, за да могат да възстановят ресурсите си."
Посещението на севернокорейския лидер Ким Чен-ун в Русия предизвика загриженост във Вашингтон, че Пхенян може да допринесе за попълване на арсенала на Москва за войната в Украйна, както и предупреждение за нови санкции, пише БНР.
Руската държавна телевизия излъчи кадри от посрещането на Ким с руски официални лица. Мястото на срещата му с президента Путин не е обявено и предизвиква различни предположения.
Украинският президент Володимир Зеленски обяви увеличаване на военната помощ за Киев от Германия и спря Закона за имуществените електронни декларации: "Наложих вето на приетия от Върховната Рада закон, който запазва ограниченията при електронните имуществени декларации. Тези ограничения са недопустими. Декларациите трябва да бъдат открити за всички."
Правителството на Швеция ще поиска от въоръжените сили оценка за възможностите за изпращане на изтребители "Грипен" на Украйна, която включва срокове за доставка на нови изтребители за шведската армия.