Ковачевски: Френското предложение е неприемливо за Скопие в тази форма
България реши да се върне в миналото и да постави блокада, която за никого не е от полза, освен на трети страни, заяви премиерът на Северна Македония
В изявление след срещата на върха премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски заяви, че "в тази форма предложението на френското председателство за преговорна рамка на страната с ЕС не е приемливо за него, за президента, за правителството и коалиционните му партньори", предаде БТА.
"Република Северна Македония е почти 18 години кандидат за член на ЕС, а преговорите още не са започнали. Това, което се случва, е сериозен удар върху авторитета на ЕС в региона, губим драгоценно време, с което не разполагаме. Република Северна Македония и Албания, но и регионът не можем да си позволим да тъпчем на едно място, заради една държава-членка, която не успява да се координира и да обезпечи деблокиране на нашия европейски път", каза Ковачевски, който повтори тезата си, че не бива да се допуска двустранни въпроси да станат мултилатерални. По думите му светът разпознава Република Северна Македония като държава, която успява чрез диалог да реши горещи и тежки въпроси и с такава нагласа страната е влязла в преговорите с България - "искреност и с желание да бъдат решени отворените въпроси на базата на европейските ценности".
"С месеци посветихме времето и енергията си за намиране на решение, което ще деблокира процеса за старт на преговорите и за Република Северна Македония и Албания. България от своя страна реши да се върне в миналото и да постави блокада, която за никого не е от полза, освен на трети страни, които ще имат отворен терен да попълнят празнините, които ще се отворят с такива необмислени стъпки, което е изключително важно от геостратегически аспект", каза Ковачевски.
Той отново повтори условията на Северна Македония: "Ясна формулировка за македонския език в преговорната рамка и ясна защита на македонската идентичност; Историческите въпроси да не бъдат критерии в преговорната рамка; Преговорите между Северна Македония и ЕС трябва да започнат преди началото на процедурата за изменение на конституцията за включване в преамбюла на българите, хърватите и черногорците; Твърди гаранции както от България, така и от Европейския съюз, че България няма да поставя нови искания извън това, което ще бъде договорено в преговорната рамка и двустранния протокол, който все още не е съгласуван, а всяко решение ще трябва да е консултирано с институциите на Република Северна Македония."
По думите му в тази си форма предложението на френското председателство не е приемливо и ако до края на юни бъде постигнато разбиране за позициите на Северна Македония, Ковачевски заяви, че страната е подготвена да се включи в разговори, за да може до края на месеца да започне преговори.
Ковачевски се обърна и към гражданите на Република Северна Македония, които посъветва да са спокойни. "Ние направихме всичко, сега на ход е ЕС", каза той.