Конгресът на САЩ ограничи правата на Тръмп за военни действия в Иран
Белият дом разкритикува резолюцията
Камарата на представителите на САЩ прие необвързваща резолюция за ограничаване на правомощията на президента Доналд Тръмп да използва военна сила срещу Иран, няколко дни след като той нареди да бъде убит иранският генерал Касем Солеймани с безпилотен самолет, предадоха Ройтерс и ТАСС.
Контролираната от демократите долна камара на Конгреса прие резолюцията с 224 на 194 гласа, почти изцяло по партийна линия. Текстът беше подкрепен и от трима републиканци, а осем от демократите гласуваха против.
Резолюцията задължава президента да не започва военни действия срещу Иран и на негова територия без разрешение на Конгреса.
Председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси заяви, че макар и да не е правно обвързваща и да не изисква подписване от президента, тази резолюция има значение, защото е "декларация на Конгреса на САЩ", отбелязва ДПА.
Сега резолюцията се изпраща за гласуване в Сената, където републиканците държат 53 от 100 места и рядко гласуват против президента. Този път обаче най-малко двама сенатори републиканци изразиха готовност да подкрепят текста.
Белият дом разкритикува резолюцията.
"Тази резолюция е неразумна, а приемането й от Конгреса може да подкопае способността на САЩ да защитават американските граждани, на които Иран продължава да се стреми да навреди", се казва в изявлението.
Междувременно президентът Доналд Тръмп превърна убийството на иранския генерал Касем Солеймани в тема на кампанията за преизбирането си на предизборен митинг в Толидо, щата Охайо, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.
Тръмп отдели голяма част от речта си в защита на решението си да бъде убит Солеймани и в отхвърляне на критиките на демократите, според които той е превишил правомощията си със заповедта американски безпилотен самолет да нанесе въздушен удар по автоколона на летището в Багдад, в която се е намирал командирът на иранските Бригади Ал Кудс.
Тръмп обвини Солеймани, че е организирал изпълнените с насилие протести на проирански групировки при посолството на САЩ в Багдад този месец. По думите на Тръмп, ако не е бил изпратил американски войници да защитават посолството, протестиращите е можело да нахлуят вътре и да убият американци или да ги вземат за заложници, подобно на атаката по консулството на САЩ в либийския град Бенгази през 2011 г., в която беше убит посланикът на САЩ в страната.
"Миналата седмица САЩ отново предприеха дръзки и решителни действия за спасяване на живота на американци и да въздадат американско правосъдие", заяви Тръмп. Той добави, че Солеймани е планирал и други атаки, включително срещу посолства на САЩ.
Тръмп се подигра на демократите, които бяха заявили, че е била нужна повече информация преди да се реши как да се действа спрямо Солеймани. Той заяви, че е трябвало да вземе мигновено решение и че лидерите на демократите са щели да протакат процедурата и да съобщят информацията на медиите, ако президентът ги е бил уведомил предварително.
"Той (Солеймани) беше лош човек. Той беше кръвожаден терорист, но вече е мъртъв. Сега обаче виждам как крайнолеви демократи се възмущават, че е бил ликвидиран този ужасен терорист", каза Тръмп.
Митингът на Тръмп в Толидо е първата му предизборна проява за 2020 г., което показва какво значение отдава той на Охайо. Щатът Охайо дава 18 делегати в Избирателната колегия на САЩ и е критично важен за Тръмп, ако той иска да спечели втори мандат. През 2016 г. Тръмп спечели Охайо с 8 процентни пункта разлика над представителката на демократите Хилари Клинтън. През 2008 и 2012 г. щатът беше подкрепил демократа Барак Обама за президент.