Кои са четиримата души, посочени за заподозрени за свалянето на малайзийския самолет
Русия нарече "голословни" обвиненията, Украйна ги призова да си признаят отговорността
Четирима души, високопоставени военни представители на проруските сепаратисти в Източна Украйна по времето на свалянето на самолета на малайзийските авиолинии, изпълнявал полет МН17, бяха посочени днес от международния разследващ екип като основни заподозрени за тази трагедия. Обвиненията са за убийство. Процесът срещу четиримата ще започне в Холандия през март догодина.Франс прес предлага кратка справка за тях, съобщи БТА.
Игор Гиркин
Един от основните командири на проруските сепаратисти в началото на конфликта в Източна Украйна преди 5 години. Известен е с бойното прозвище Стрелков. 48-годишният руснак Гиркин е бивш полковник от Федералната служба за сигурност (ФСБ) на Русия. Той организира в началото на конфликта в Източна Украйна първите въоръжени милиции с доброволци, дошли от Русия. Гиркин е натрупал военен опит във войните в Чечения и в бивша Югославия. Става министър на отбраната на самопровъзгласилата се за независима Донецка народна република по времето на свалянето на малайзийския Боинг през юли 2014 г. Гиркин организира отбраната на Славянск, емблематичен бастион на сепаратистите, който в крайна сметка е оставен в ръцете на украинските сили в началото на 2014 г. Две седмици по-късно е свален малайзийският самолет. Гиркин е отстранен от поста министър на отбраната през август 2014 г. при неизяснени обстоятелства, след което се връща в Русия, където губи цялото си влияние и изпада във финансови затруднения. Днес той отрече всякаква намеса на проруските сепаратисти в трагедията със самолета и каза, че няма намерение да свидетелства по случая. Срещу него вече бе внесен иск в САЩ през 2015 г. от роднини на загинали в катастрофата с малазийския самолет пътници.
Сергей Дубински
56-годишният руснак е ветеран от съветската война в Афганистан и от първата война в Чечения. Прякорът му е "хмури", което в превод от руски означава "в лошо настроение" или "мрачен" или "намусен". Запознава се в Чечения с Гиркин. Под името Сергей Петровски той е по времето на катастрофата с малазийския самолет ръководител на военното разузнаване на проруските сепаратисти в самопровъзгласилата се Донецка народна република. Свързан е с руското военно разузнаване (Главно разузнавателно управление - ГРУ), според украинските власти. Според разследващия сайт Белингкет той е поискал доставка на системата за противовъздушна отбрана БУК от Русия, за да поддържа сепаратистките сили на фронта. Той лично е надзиравал транспортирането и връщането й от Украйна в Русия след трагедията със самолета. Напуснал е сепаратистките територии през 2015 г. и днес живее в селска къща в района на Ростов на Дон, в Южна Русия, недалеч от границата с Украйна, според данни на Белингкет.
Олег Пулатов
52-годишният Пулатов има прякор "гюрза", което в превод от руски означава "пепелянка". Той е бивш офицер от руските въоръжени сили. През лятото на 2014 г. е един от заместниците на Дубински във военното разузнаване на сепаратистите от Донецк. Помагал е при транспортирането на системата БУК в Украйна и после обратно в Русия. Той е обезопасил зоната, в която са паднали отломките от малайзийския самолет. Според групата на украински военни "Миротворец" сега той живее в Русия.
Леонид Харченко
47-годишният украинец Харченко има прякора "крот", което в превод от руски означава "къртица". Той също е бил свързан с разузнаването на сепаратистите по време на свалянето на малазийския самолет. Той помага за транспортирането и после за връщането на системата БУК. Издирван е от украинското разузнаване за участието си в конфликта на страната на сепаратистите. В интервю от 2015 г. за агенция на сепаратистите той нарича властите в Киев "фашистки режим, изграден върху нацистка идеология". Съдбата му е неизвестна. Украинските служби за сигурност казаха днес за Франс прес, че нямат никаква информация за неговото местонахождение и не знаят дали той все още е жив.
Русия нарече "голословни" обвиненията на съвместната следствена група за катастрофата на полет МН 17 над Украйна
Руското външно министерство изрази днес съжаление за констатациите на съвместната следствена група, разследвала катастрофата с малайзийския пътнически самолет над Източна Украйна през юли 2014 г., и нарече"голословни" твърденията на групата, че руски военни са виновни за трагедията, при която загинаха всички 298 души в самолета, предадоха Ройтерс и ТАСС.
Според руското външно министерство, и на днешната пресконференция на групата, както и на предишните, "не е било представено нито едно конкретно доказателство в подкрепа на подобни неправомерни твърдения".
"Въпреки това Руската федерация и занапред ще оказва съдействие на следствието, за да бъде установена истината за гибелта на полет МН17, а истинските виновници за случилото се да понесат справедливо наказание", подчертава руското МВнР.
Реакции от Украйна, Великобритания и Австралия на назоваването на четирима заподозрени в свалянето на полет МН17
Украйна призова Русия да признае отговорността си в свалянето на малайзийския пътнически самолет полет МН17 с руска ракета през 2014 г. над сепаратистката източна част на Украйна, след като международната следствена група днес предяви обвинения в убийство на трима руснаци и един украинец, предаде Франс прес.
"Призоваваме Руската федерация да признае отговорността си и да започне да съдейства на международното разследване", заяви украинското външно министерство.
Украинският президент Володимир Зеленски приветства изводите на съвместната следствена група и изрази надежда, че виновните "за безсрамното убийство на невинни деца, жени и мъже" ще бъдат изправени пред съда, предаде Ройтерс.
Великобритания заяви, че Русия трябва да окаже пълно съдействие на разследването на четиримата обвиняеми за свалянето на пътническия самолет, в което бяха убити всичките 298 души на борда, в това число десет британци.
"Руската федерация сега трябва да окаже пълно съдействие на прокуратурата и да й предостави всякаква поискана от нея помощ", заяви британският външен министър Джереми Хънт.
"Предявените днес на тези лица обвинения показват, че международната общност е единна срещу безнаказаността на отговорните за отблъскващото убийство на 298 невинни", добави той.
Австралийската външна министърка Марис Пейн приветства днешното изявление на международната следствена група за съдебно преследване на четирима души за свалянето на полет МН17, предаде ТАСС.
"Правителството на Австралия нееднократно е заявявало непреклонния си стремеж да бъдат привлечени под отговорност всички виновни. Продължаваме да правим всичко възможно справедливостта да възтържествува", добави тя.