Кирил Петков: Изграждаме пет моста с Румъния, може да купуваме заедно втечнен газ
Министрите на енергетиката на България и Румъния се срещат в София на 5 май
Министрите на енергетиката на България и Румъния ще се срещнат в София на пети май, за да обсъдят оптимизиране на двустранните газови връзки. Това съобщи премиерът Кирил Петков след разговор в Букурещ с румънския си колега Николае Чука.
Минути преди 19:00 часа тази вечер завърши междуправителствената среща на премиерите Петков и Чука, присъства и европейският комисар по транспорта Адина Валян.
"Днес нашето правителство дойде в Букурещ от три места - Киев, Брюксел и Баку. Това доказва усилената работа, която всички ние имаме по предизвикателства - енергийна криза, война в Украйна, очертаваща се след това продоволствена криза, ето защо е толкова важно днес България и Румъния да не са само добри съседи, но и добри партньори. Набелязахме конкретни стъпки с конкретни срокове", обясни премиерът Кирил Петков.
Енергийната свързаност между двете страни бе една от основните теми в разговорите. Двамата премиери се договориха за експертно сътрудничество с цел оптимизиране на свързаността и възможностите за пренос на природен газ както от България към Румъния, така и обратно.
На 5 май в София ще проведем регионална среща на енергийните министри за потенциала за осигуряване доставките на газ - от Азербайджан, Турция. Надяваме се на тази среща да се вземат решения и да се направят заключения на регионален план.
Тръбата, която докарваше газ през Румъния и България към Турция, сега може да работи в обратна посока. И възможността да купуваме заедно втечнен газ е голяма, защото и ценовите нива ще бъдат различни. Нашите партньори от Азербайджан също са възможни партньори, обясни Кирил Петков. Уверен съм, че физическото завършване на интерконектора с Гърция ще бъде през юни, допълни той.
Най-вероятно тази есен ще имаме газ през интерконектора с Гърция, каза румънският премиер.
Първото споразумение, което бе подписано днес, е за възстановяване на фериботната линия между Русе и Гюргево и тя се очаква да заработи още тази есен. Капацитетът ще е 40 тона и ще подпомогне трафика между двете страни. Това ще се случи в момент, в който ще започне ремонтът на българския участък на "Дунав мост" с европейски средства.
Още един мост при Русе на Дунава и още 4 на други точки се предвижда да бъдат изградени и това, както каза еврокомисарят Валян, ще подпомогне Дунав да развие своя потенциал като най-голямата плавателна и свързана река в Европа, подобно на Рейн.
В тази връзка до края на другата седмица ще бъде учредена специална работна група (task force), в която ще бъдат включени министрите на енергетиката и на транспорта на двете съседни държави. "Тази работна група ще работи по така наречения проект "Бърз Дунав", каза Кирил Петков.
"Ще подпишат меморандум за изграждането на втори мост между Русе и Гюргево. Той ще бъде финансиран от европейски фондове. За да влезе българската част в ремонт, ще бъде отворен ГКПП с ферибот, за да се преодолеят ограниченията от поддръжката", съобщи на свой ред домакинът Николае Чука.
Двамата премиери обещаха да обединят усилия и по проект за драгиране на река Дунав, както и за членство в Шенген. "Ще се движим заедно в тази посока, за да убедим страните-членки, че сме готови да бъдем приети", обединиха се Кирил Петков и Николае Чука.
Приоритет за двете страни е и подкрепата за Украйна, Молдова и Грузия - за членство в ЕС и влизане на България и Румъния в Шенгенското пространство. Работно лято и през септември, обобщи накрая премиерът Кирил Петков.
"Продължаваме промяната" ще гласува за предоставяне на военно-техническа помощ за Украйна. Президентът Зеленски поиска една много специфична техническа помощ и това ще бъде да ремонтираме военните машини. Вярваме, че г-жа Нинова няма да напусне коалицията. Така отговори премиерът Петков на журналистически въпрос по повод изявлението на лидера на БСП Корнелия Нинова по повод военната помощ за Украйна.
В българската делегация в Румъния участват вицепремиерите Асен Василев и Борислав Сандов, министърът на отбраната Драгомир Заков, министърът на енергетиката Александър Николов и заместник-министърът на транспорта и съобщенията Владимир Върбанов.
"България и Румъния са не само близки съюзници в НАТО, но и близки съседи. Ние имаме споделената отговорност заедно да гарантираме сигурността в региона", каза министърът на отбраната Драгомир Заков след срещата със своя колега - министъра на националната отбрана на Румъния Василе Дънку.
Двамата министри обсъдиха усложнената среда за сигурност в Черноморския регион след руската агресия в Украйна. Министър Заков съобщи, че българската делегация идва от Киев, където са видели ужасни разрушения, причинени от войната. "Ние трябва да работим заедно за сигурността на нашите нации", подчерта той.
На срещата министрите на България и Румъния обмениха мнения по теми от дневния ред на Алианса, по които ще бъдат взети решения на срещата на върха на НАТО през юни в Мадрид.
Двамата министри отбелязаха, че двустранните отношения в областта на отбраната навлизат в нов етап на интензивно развитие. "Готови сме да работим заедно за сигурността на региона, за сигурността на нашите народи. Ще продължим съвместното участие в многонационални учения за повишаване на оперативната съвместимост на нашите въоръжени сили", посочи министър Заков. Той запозна своя домакин с изграждането на многонационалната бойна група на територията на България.
Министър Драгомир Заков и министър Василе Дънку обсъдиха развитието на инициативите в областта на регионалното сътрудничество, както и бъдещото съвместно взаимодействие по линия на ЕС.