Различни световни лидери отправиха поздравления към новия президент на САЩ Джо Байдън и вицепрезидента Камала Харис след встъпването им в длъжност, предаде Ройтерс.

Най-добри пожелания в усилията да заздравят страната и да поведат американските граждани към изхода от пандемията, написа в Туитър председателят на Европейския съвет Шарл Мишел. Той добавя, че е време ЕС и САЩ да съживят отношенията.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг посочи в изявление, че днес се поставя началото от нова глава в историята на алианса. Връзката на Европа и САЩ е основа за нашата сигурност. Ръководството на САЩ остава важно за общата ни работа в защита на нашите демокрации, ценности и международния правов ред, допълва той.

Съюзниците трябва да бъдат единни пред предизвикателствата за сигурността от възхода на Китай, заплахата от тероризма, поведението на Русия, отбелязва Столтенберг. Той изразява очакване да посрещне Байдън в Брюксел по-късно тази година.

Председателят на Европейския парламент Давид Сасоли посочи в изявление, че светът има нужда от силна връзка между Европа и САЩ. Той изразява очакване за сътрудничество в опазването на природата, цифровизацията, борбата с неравенството.

Министър-председателят Бойко Борисов също поздрави Джо Байдън и Камала Харис по повод встъпването им в длъжност като президент и вицепрезидент на САЩ. "Пожелавам им много успехи", написа Борисов в профила си във Фейсбук.

Премиерът е сигурен, че Байдън и Харис ще бъдат добри лидери. Той очаква да се издигнат отличните отношения между България и САЩ на още по-високо ниво, като допълнително се засили стратегическо партньорство между двете страни.

 Британският премиер Борис Джонсън направи своя коментар в парламента в Лондон.

"Очаквам с нетърпение да работя с него (с Байдън), а с неговото ново правителство да укрепим отношенията между нашите страни и да работим по общите ни приоритети: от борбата с климатичните промени през възстановяването от пандемията до укрепването на трансатлантическа сигурност", заяви той.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен коментира в Туитър.

"САЩ се върнаха. Европа е готова. Да се свърже отново със стар и доверен партньор, да вдъхне нов живот на нашия грижливо пазен съюз. Очаквам с нетърпение да работя с Джо Байдън", написа тя.

Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер направи видеообръщение.

"Днес е добър ден за демокрацията. В САЩ тя се сблъска с огромни предизвикателства - и устоя", заяви той.

По думите му въпреки опитите да бъде разкъсана институционалната тъкан на Америка, изборните й власти, губернаторите и Конгресът са се оказали силни.

"Чувствам огромно облекчение, че днес Джо Байдън полага клетва като президент и ще се нанесе в Белия дом. Зная, че много хора в Германия споделят това чувство", заяви Щайнмайер.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков коментира пред репортери евентуалното продължаване на договора за ограничаване на ядрените арсенали, известен като Нов СТАРТ.

"Русия и нейният президент са за запазване на споразумението. Ако нашите американски колеги покажат на дело политическа воля срокът му да бъде продължен, то ние само бихме могли да приветстваме това."

Израелският премиер Бенямин Нетаняху коментира в Туитър.

"Поздравления към президента Джо Байдън и вицепрезидента Камала Харис. Господин президент, аз и Вие имаме топло лично приятелство, датиращо от много десетилетия. Очаквам с нетърпение да работя с Вас за укрепване на американско-израелския съюз и да се изправим пред общите предизвикателства, и най-вече пред (предизвикателството), което представлява Иран", заяви той.

Канадският премиер Джъстин Трюдо също поздрави Байдън и заяви, че очаква с нетърпение да се борят заедно с Covid-19 и климатичните промени.

Папа Франциск заяви в поздравителна телеграма, изпратена малко преди Байдън, който е вторият президент на САЩ католик, да положи клетва, че се моли на Бог да направлява усилията му да донесе помирение на Америка и на страните по света.