Как би изглеждала израелска сухопътна операция в Ливан
Ето различни сценарии за евентуална офанзива
Лидерите на "Хизбула" неведнъж са се заричали, че ще попречат на 60 хил. евакуирани жители на Северен Израел да се завърнат по домовете си, което води до ескалация на ракетните атаки и израелските въздушни удари - всичко това повишава вероятността от сухопътна инвазия в Ливан, предаде израелската новинарска агенция ТПС, цитирана от БТА.
Експерти описаха пред ТПС различни сценарии за войната, но подчертаха, че сухопътната операция може да бъде избегната.
Ескалиращите въздушни удари на Израел "не са подготовка за сухопътна операция, а начин тя да се избегне", заяви пред ТПС професор Коби Майкъл, старши изследовател в Института за изследвания на националната сигурност към Университета в Тел Авив.
Израел демонстрира способностите си и показва, че не се страхува от война, за да накара "Хизбула" да се съгласи на дипломатическо решение", каза той.
"Това, което се случва в момента, е израелски ултиматум към "Хизбула", а също и към Иран. Ултиматумът гласи, че фазата на войната на изтощение е приключила и сега Насралла и Хаменей трябва да решат - прекратяване на огъня на север или пълномащабна война", каза в подкрепа на тази теза Яков Лапин, научен сътрудник в Института за изследвания "Алма", заяви пред ТПС
Река Литани
Ако Израел наистина започне сухопътна война, колко дълбоко в ливанската територия ще достигне тя?
"Река Литани е естествена граница", казва професор Еял Зисер, заместник-ректор на университета в Тел Авив и старши научен сътрудник в Центъра за близкоизточни изследвания "Моше Даян". Литани е най-дългата река в Ливан, която води началото си от град Баалбек, тече през долината Бекаа на юг, след което завива на запад и достига до Средиземно море близо до град Тир.
Съгласно Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН, с която се слага край на Втората израелско-ливанска война от 2006 г., на "Хизбула" е забранено да действа на юг от Литани.
Въпреки това Израел може да реши да навлезе по-дълбоко в ливанската територия. Има два възможни сценария, казва професор Ейтан Шамир, управляващ директор на Центъра за стратегически изследвания "Бегин-Садат", който чете лекции по политически науки в университета "Бар-Илан". Той е и бивш ръководител на отдела за доктрини за националната сигурност в израелското Министерство на стратегическите въпроси.
"При сценарий "А" сухопътната операция ще бъде много ограничена, при която Израел няма да пресече река Литани. Целта е да се отдалечи "Хизбула" от границата и да се позволи на жителите на израелския север да се приберат по домовете си", каза Шамир.
"Това няма да помогне срещу ракетите, защото те се изстрелват от вътрешността на Ливан. Но първо, няма да има противотанкови ракети", добави той. "И второ, "Хизбула" няма да седи на оградата, заплашвайки израелските жители с инвазия, подобна на тази от 7 октомври", каза Шамир
Сценарий "Б", обясни той, ще бъде по-рискована, по-мащабна инвазия, достигаща Бейрут, за да се унищожи максимално военният потенциал на "Хизбула".
"Както направихме с "Хамас" в Газа", каза той.
Според Коби Майкъл обаче, след като израелските войници пресекат ливанската граница, "ограничена операция" няма да бъде вариант.
"Ако започне сухопътна операция, това означава тотална война и целта ѝ ще бъде да нанесе критични щети на "Хизбула", както и да унищожи терористичната инфраструктура в Ливан", настоява Майкъл.
"Трябва да се направи по-бързо"
Повечето от анализаторите се съгласиха, че на Израел ще му трябват от три седмици до три месеца, за да създаде зона за сигурност в Ливан, която да позволи на жителите от северната част на страната да се завърнат по домовете си.
"Не можем да си позволим още 11 месеца, за да се справим с "Хизбула" в северната част на страната", подчерта Майкъл. "Това трябва да стане по-бързо", добави той.
Лапин заяви, че първата фаза на инвазията ще бъде "интензивна атака срещу способностите на "Хизбула", военните сили, пусковите установки, оперативните работници, тунелите, бункерите, командни центрове, като същевременно ще се справи с отбранителните линии и териториалната единица на "Хизбула"".
Втората фаза, каза Лапин, ще се занимава с елиминирането на опитите на "Хизбула" да се възстанови, което може да отнеме поне шест месеца.
Запитани за стратегиите за излизане от сухопътна операция, анализаторите се съгласиха, че Израел ще трябва да гарантира, че "Хизбула" няма да може да премине Литани отново.
"Въпросът е не кога ще напуснем Ливан, а как ще изглежда денят след това", каза Зисер.
Според Лапин напускането на Ливан ще зависи от това кой ще приложи Резолюция 1701 на Съвета за сигурност. Временните сили на ООН в Ливан, добави той, "са се провалили напълно в прилагането ѝ".
"Не е необходимо да останете в зоната за сигурност завинаги, за да гарантирате, че там е спокойно. Армията може да влезе в нея, когато е необходимо, въз основа на разузнавателни данни - както прави в Дженин или в Тулкарем", твърди Майкъл.
Но Шамир отбеляза, че Израел ще трябва да остане в зоната за сигурност "поне за известно време".
"А всяко временно нещо има тенденция да става постоянно, така че може би Израел ще остане де факто", добави той.
"Всички се страхуваха да влязат в Газа, а армията се сражаваше там отлично. Ние знаем как да побеждаваме. Това е, което армията може да вземе със себе си от Газа в Ливан", каза Зисер.