”Фукушима” донесе катастрофа за Меркел
Християндемократите на канцлера Ангела Меркел загубиха най-богатата провинция Баден-Вюртемберг след близо шест десетилетия управление там. Това предизвика дори премиерска оставка. Смята се, че японската ядрена криза е ключов фактор за поражението.
Социалдемократите печелят 23 на сто от гласовете, отбелязва Ройтерс, на която се позова БТА.
Това осигурява на двете партии общо 47% срещу 43 процента за християндемократите и либералите и би им позволило да управляват в коалиция.
Християндемократическият съюз (ХДС) на Меркел води убедително с 39% - резултат, който обаче няма да му позволи да продължи да управлява в проспериращата югозападна провинция, в която държи неизменно властта от 58 години. Важен фактор за това е много слабото представяне - едва 5,2 процента от гласовете, на по-малкия партньор на ХДС - Свободната демократическа партия - либерали (СвДП) на министъра на външните работи Гидо Вестервеле.
"Това е историческа изборна победа", възкликна лидерът на "Зелените" в провинцията Винфрид Кречман. Той обяви пред празнуващите привърженици на партията в Щутгарт, че "след поляризацията на тази изборна кампания, ние ще се опитаме да обединим хората и да ги поведем в "зелената" посока".
"Ние загубихме нашето мнозинство там и това е болезнено", каза Меркел на пресконференция. "Това е дълбока рана в историята на Баден-Вюртемберг, а и в историята на Християндемократическия съюз. Болката от тази загуба няма да отмине за един ден. Ще трябва да работим дълго, за да превъзмогнем болката от това поражение", заяви самата Меркел.
От партията ХДС заявиха, че остават единни в подкрепата за Меркел, след като някои членове я обвиниха за унизителната изборна загуба.
Смята се, че ключов фактор за резултатите от изборите е ядрената политика на канцлера на фона на кризата с атомна електроцентрала в Япония, посочват агенциите. Малко след аварията в японската АЕЦ "Фукушима 1", предизвикана от най-разрушителното земетресение в съвременната история на страната и предизвиканите от него вълни цунами на 11 март, Ангела Меркел обяви, че най-старите атомни реактори в Германия ще бъдат затворени, а целият германски атомен парк ще бъде подложен на тримесечна проверка. Това решение, взето само пет месеца след като правителството реши да удължи експлоатацията на 17-те атомни реактора в Германия средно с по 12 години, обаче бе възприето от мнозинството германци като политическа маневра. 4 от германските атомни реактори се намират в Баден-Вюртемберг.
Проучванията на общественото мнение показват, че повечето германци са за предсрочно затваряне на ядрените централи в страната.
Днес канцлерката каза, че очаква атомната енергетика в Германия да бъде преосмислена из основи в светлината на кризата в японската АЕЦ, отбеляза ДПА, цитирана от БТА. Меркел заяви, че остава поддръжник на атомната енергетика, но призна, че бедствието в АЕЦ "Фукушима" е оказало огромно влияние върху изборите.
Няколко часа по-късно премиерът на Баден-Вюртемберг подаде оставка, предаде ДПА. 44-годишният Щефан Мапус от ХДС на Меркел дойде на власт само преди една година като категоричен привърженик на силното правителство, правовата държава и атомната енергетика. В писмено изявление Мапус обяви, че християндемократите в Баден-Вюртемберг ще имат през май конгрес, на който той няма да се кандидатира за регионален лидер на партията.
В Баден-Вюртемберг (с главен град Щутгарт) и Райнланд-Пфалц (главен град Майнц) живее около една шеста от населението на Германия. Изборите в тези две провинции са смятани за главния изборен тест за Ангела Меркел тази година.
Последна актуализация в 20,45 ч.