Всяка евентуална израелска атака срещу Ливан ще има сериозни последици за Израел - това заяви иранският президент Масуд Пезешкиан в телефонен разговор с френския си колега Еманюел Макрон, предадоха Ройтерс и БТА.

Израелските власти обвиниха свързаната с Иран ливанска шиитска групировка "Хизбула" за ракетен удар по футболно игрище на окупираните от Израел Голански възвишения, при който загинаха 12 деца и младежи. Израел се зарече, че ще даде суров отговор, а "Хизбула" отрече да има нещо общо с удара.

"Всяка възможна израелска атака срещу Ливан ще има сериозни последици за Израел", е заявил Пезешкиан.

Париж се опитва да предотврати по-широка ескалация на конфликта между Израел и Хизбула. "Искаме да подобрим отношенията си с Франция на базата на взаимно доверие", е казал още иранският президент в разговора си с Макрон. Вчера френският държавен глава разговаря по телефона и с израелския премиер Бенямин Нетаняху, отбелязва Ройтерс.

Макрон припомни на израелския лидер, че Франция е изцяло ангажирана да направи "всичко, за да бъде избегната нова ескалация в региона, и изпраща послания до всички страни, въвлечени в конфликта".

Израел има пълното право да отговори на ливанското шиитско движение "Хизбула" след ракетния удар срещу Голанските възвишения в събота, въпреки че Съединените щати не смятат, че трябва да се стига до ескалация, коментира снощи съветникът по националната сигурност към Белия Джон Кърби, цитиран от Ройтерс и БТА, като подчерта, че Голанските възвишения са част от Израел. 

Кипърското правителство е готово да помогне при евентуална евакуация от Ливан, заяви правителственият заместник-говорител Янис Антониу за изданието "Сайпръс мейл". Съоръженията на страната са в "състояние на в готовност" съгласно т. нар. план "Естия" - съществуващия план на Кипър за справяне с масови евакуации на граждани на Европейския съюз и на трети страни от съседни държави. "Ако е необходима помощ, ние ще я предоставим. Имаме необходимото ноу-хау и инфраструктура, за да го направим", добави той.

Кипърският външен министър Константинос Комбос също потвърди, че островната държава в Източното Средиземноморие е готова за евентуални евакуации, ако напрежението между Израел и базираната в Ливан групировка "Хизбула" ескалира. "Установили сме начина, по който схемата ще работи, ако се наложи", казва Комбос, цитиран от Ройтерс.

"Всички ние се надяваме, че няма да има нужда, но ако това не е така, Кипър ще продължи да функционира като мост на безопасност, улеснявайки отпътуването на цивилни от всяка зона на бойни действия в нашия регион", добави той.

"Сайпръс мейл" напомня, че планът "Естия" е бил активиран и преди, като последно това се случи през октомври миналата година след атаката на "Хамас" срещу Израел, когато граждани на ЕС и трети страни избягаха от Израел след нападението.

Планът предвижда Кипър да действа като хъб за граждани на трети страни, бягащи от съседна държава, преди да бъдат репатрирани в собствените си страни. За тази цел се организират спешни извънредни полети, за да се осигури евакуацията на максимален брой хора в Кипър, преди да бъдат изпратени в родните си страни. 

Планът се активира, когато други страни поискат да използват Кипър като хъб за евакуации, и позволява преминаването на стотици или хиляди хора, отбелязва "Сайпръс мейл".

Междувременно министърът на външните работи, Общността на нациите и развитието на Великобритания Дейвид Лами призова снощи британските граждани да напуснат Ливан и да не пътуват до страната на фона на нарастващото напрежение в Близкия изток, предаде ДПА.

Лами заяви, че "ситуацията се развива бързо" и служителите на външното министерство работят "денонощно", за да помогнат за осигуряване на безопасността на британските граждани.

След ескалацията на бойните действия между Израел и подкрепяната от Иран ливанска групировка "Хизбула" се полагат интензивни дипломатически усилия, за да се предотврати прерастването на конфликта в регионална война, отбелязва ДПА. В указанията си за пътуване британското външно министерство предупреждава, че събитията в региона могат да ескалират с "кратко предупреждение" и да доведат до сериозни нарушения в пътническия транспорт за напускане на Ливан.

"Не разчитайте, че министерството на външните работи, Общността на нациите и развитието ще може да ви евакуира в случай на спешност", допълва ведомството.

"Трябва да имате личен план за действие при извънредни ситуации, който не разчита на британското правителство. Той може да включва възможността да напуснете бързо или да се укриете на място, ако прецените, че това е необходимо и безопасно", се казва още в указанията.

Израел и "Хизбула" си разменят огън по израелско-ливанската граница почти ежедневно, откакто през октомври миналата година започна войната в ивицата Газа, но напрежението между тях се засили след атаката на подкрепяната от Иран групировка "Хизбула" срещу Голанските възвишения.