Иранската мисия в ООН заяви, че Техеран не е замесен в нито едно от нападенията на ислямистката групировка в Хамас в Израел, предаде Ройтерс. Съобщението идва след като по-рано израелският президент Ицхак Херцог заяви, че отчасти и Иран е виновен за мащабната атака на Хамас, предприета срещу Израел.

"Отговорността за този непростим грях носи не само една терористична организация, но и ос на злото, чиято база е в Иран", каза държавният глава в обръщение към нацията снощи и добави, че войната няма да приключи бързо, предаде ДПА.

Иранските проксита, заяви той, работят неуморно за унищожението на Израел. В обръщението към сънародниците си Херцог добави, че боевете ще продължат дълго.

"Война като тази не приключва само за миг", посочи той и допълни, че трудното тепърва предстои: 

"Воюваме за домовете си. Държавата Израел ще победи и този път. Нямаме друг избор."

Хизбула, ливанското шиитско движение, което е в тесен съюз с Иран, вчера изрази солидарност с Хамас. Хизбула освен това пое отговорността за ракетен обстрел от Югоизточен Ливан по-рано през вчерашния ден на окупирани от Израел територии. Иран не крие, че подкрепя Хамас, финансирайки и въоръжавайки групировката, и друга радикална палестинска организация - "Ислямски джихад".

"Енергичните мерки, взети от Палестина, представляват единствено и само законна отбрана срещу седемдеситилетната потисническа окупация и ужасни престъпления, извършени от нелегитимния ционистки режим", посочиха от иранската мисия в ООН.

Атаката на Хамас, която е най-кървавата в израелската история и взе 700 израелски жертви, а десетки израелци бяха отвлечени, съвпадна с подкрепяни от САЩ постъпки за убеждаване на Саудитска Арабия да нормализира отношенията си с Израел в замяна на отбранително споразумение между Вашингтон и Рияд, ход, който може да се окаже спирачка за по-нататъшното разведряване в отношенията между кралството и Техеран, отбелязва Ройтерс.

На извънредно заседание при закрити врата в Съвета за сигурност на ООН Вашингтон настоя 15-те членки на съвета да осъдят решително "ужасните терористични атаки, извършени от Хамас", но върховният орган на Обединените нации засега не предприема подобно действие, предаде Асошиейтед прес.

След съвещанието постоянният представител на САЩ Робърт Уд каза, че "голям брой страни" са осъдили атаката на Хамас, но не всички членки на съвета. Той каза на репортерите, че вероятно могат да се досетят кои.

Израелският президент Ицхак Херцог

Снимка: БТА/AП

Руският постоянен представител Василий Небензя каза пред Асошиейтед прес, че американците са опитали по време на срещата да кажат, че Русия не осъжда нападенията, но "това не е вярно".

"Присъстваше в изказванията ми", каза той. "Осъждаме всички атаки срещу мирни граждани." По думите на Небензя е нужно бойните действия веднага да бъдат прекратени, да се сключи примирие и да започнат съдържателни преговори между двете страни, каквито не е имало от десетилетия.

Китайският му колега Чжан Цзюн преди това изрази сходно становище на влизане в срещата. Той каза, че Пекин осъжда всички атаки срещу мирни граждани, но не спомена Хамас.

"Това, което е наистина важно, е да не се допусне по-нататъшното изостряне на обстановката и даването на нови жертви от мирното население", заяви Чжан. "Важно е и наистина да се върнем към уреждането на конфликта чрез създаването на две държави (израелска и палестинска - бел. ред.)."

Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци в Близкия изто (УНРВА) съобщи, че нейно училище е получило "пряко попадение" при израелските ответни удари по ивицата Хаза, предаде ДПА.

"Училището, подслоняващо над 225 души, пострада сериозно", посочи УНРВА. "Няма жертви сред разселените лица, но по сградата на училището са нанесени тежки материални щети."

УНРВА заяви, че е подслонила над 73 000 вътрешно разселени хора в 64 свои училища в ивицата Газа.