Иран издигна "Червеното знаме на възмездието"
Това може да означава война, САЩ и Саудитска Арабия се опасяват от атаки срещу енергийната инфраструктура в Близкия изток
Иранските власти издигнаха "Червеното знаме на възмездието" над купола на джамията Джамкаран в град Кум.
Още по темата
Според експерти това е равносилно на обявяване на война или кръвно отмъщение. За последен път червеният флаг е бил вдигнат през 2020 г. - след убийството на генерал Касем Солеймани.
В шиитската традиция червеното знаме над свещената джамия символизира жаждата за отмъщение, като най-вероятно случващото се е свързано с терористичната атака срещу мавзолея "Шах Чера" преди седмица (загинаха 15 души). След атаката иранският президент Ебрахим Раиси заяви, че нападението срещу светинята в Шираз няма да остане без отговор.
Западните медии напоследък пишат за възможна война между Иран и Саудитска Арабия.
Според тях Техеран е на път да нанесе удари както по кралството, както и по съседен Ирак, тъй като смята, че протестите, които се разгарят в Иран, са подкрепени от тези страни.
САЩ и Саудитска Арабия се опасяват, че Иран може да планира атака срещу енергийната инфраструктура в Близкия изток, съобщи Си Ен Ен.
Съединените щати и Саудитска Арабия са споделили помежду си разузнавателна информация, която показва, че Иран може да планира предстояща атака срещу енергийната инфраструктура в Близкия изток, особено в Саудитска Арабия, съобщава американски служител.
Саудитски служител е заявил пред Си Ен Ен, че Саудитска Арабия е споделила със САЩ разузнавателна информация за възможна атака, но източникът не е посочил никакви подробности.
Втори американски служител е заявил, че американските изтребители F-22, които вече се намират в Саудитска Арабия, са на разположение за противодействие на всякакви заплахи.
Първият служител заяви, че не са вдигнати нивата на бойна готовност на САЩ в региона, тъй като не се смята, че американските военни са цел. Говорителят на Държавния департамент Нед Прайс заяви във вторник, че САЩ са "загрижени за картината на заплахите" и "поддържат постоянен контакт със саудитците по военни, дипломатически и разузнавателни канали".
Иран е основният регионален съперник на Саудитска Арабия, а Рияд прекъсна официалните дипломатически отношения с Техеран през 2016 г., след като ирански протестиращи щурмуваха саудитското посолство в Техеран в отговор на екзекуцията на шиитски духовник от Саудитска Арабия. Подкрепяните от Иран бунтовници хути също така атакуваха петролни съоръжения в Саудитска Арабия и ОАЕ през последните години, което поражда опасения, че енергийната инфраструктура може да бъде цел на всякакви ирански провокации в региона.
През последните месеци официални представители на Саудитска Арабия и Иран се срещнаха тихомълком, за да обсъдят въпроси на сигурността, включително войната в Йемен между хутите и подкрепяната от Саудитска Арабия военна коалиция. Но крехкото примирие между страните изтече миналия месец, което доведе до ново засилване на напрежението между Иран и Саудитска Арабия.