И Израел, и палестинците обявиха победа в минивойната между тях завършила с примирие, влязло в сила днес.

Четвъртата война между Израел и ислямистите от Хамас, откакто те поеха контрола над Газа, продължи 11 дни.

Примирието влезе в сила в 02.00 часа местно (и българско) време на 21 май след тези 11 дни израелски удари по Газа и палестински срещу Израел - над 4000 ракети, 90 на сто от които бяха прехванати от израелския противоракетен щит. Палестинците дадоха най-малко 232 жертви според властите в Газа, а полицията в Израел преброи 12 убити в еврейската държава. 

В действителност никоя от страните в конфликта не е спечелила стратегическа победа. Редовете надолу показват ясно това.

Победа за Израел?

Израелският премиер Бенямин Нетаняху определи като "изключителен успех" офанзивата на израелската армия срещу палестинските въоръжени групировки в ивицата Газа, включително Хамас, предаде Франс прес.

"Постигнахме целите си, това е изключителен успех", заяви Нетаняху пред медии в щаба на армията в Тел Авив след влизането в сила на споразумение за спиране на огъня.

Нетаняху предупреди, че Израел няма да допусне нови ракетни нападения. "Ако Хамас мисли, че ще толерираме изстрелване на малък брой ракети, бърка", подчерта премиерът и обеща, че ще отговори "с още по-голяма сила на всички прояви на агресия срещу израелските населените места около Газа или всяка друга част на Израел".

Победа за палестинците?

Стотици палестинци в ивицата Газа излязоха тази нощ по улиците, за да отпразнуват "победата си", предаде ТАСС. След влизането в сила тази нощ на примирието започнаха масови шествия, пеша и с автомобили, участниците в които развяваха палестински знамена.

Що построим отново къщите, разрушени от окупаторите, ще върнем усмивките на лицата на ранените. Обещаваме на всеки мъченик, да продължим пътя му, обърна се към участниците в шествията заместник-ръководителя на политическото бюро на Хамас, Халил Ал Хая.

Сега се празнува във всички градове на Палестинската автономия - и на Западния бряг, и в Газа, и в Ерусалим, защото това е наша обща победа, резултат от общите ни усилия, добави той.

Успяхме да унизим врага и неговата армия, чието ръководство се хвалеше с убийството на деца и разрушаването на жилищни сгради, каза Абу Обейда, говорител на въоръженото крило на Хамас - Бригадите "Изедин ал Касам".

Ливанското движение Хизбула също приветства "историческата победа" на палестинските групировки в Газа, предаде Франс прес.

Съюзник на Техеран, друг заклет враг на Израел, срещу който се е сражавало неведнъж през последните десетилетия, Хизбула традиционно подкрепя Хамас.

"Хизбула приветства героичния палестински народ и доблестната му съпротива по случай спечелената историческа победа (. . .) срещу ционисткия враг", посочи в комюнике въоръженото шиитско движение, влиятелно в ливанската политика, но смятано за терористична групировка от Израел и САЩ.

Хизбула "приветства по-специално борците от съпротивата, мъчениците, ранените и техните семейства", също и "ръководствата на групировките от палестинската съпротива, проявили се на висотата на тази битка".

Ще има ли някога край...

Много световни лидери приветстваха примирието. В кратко изявление от Белия дом президентът Джо Байдън определи примирието в Газа като реална възможност за напредване към мира и изказа искрената си признателност към Египет за посредническата му роля в преговорите. Но отбеляза също, че САЩ (главният поддръжник на Израел) ще попълнят запасите на израелската система за противоракетна отбрана "Железен купол", помогнала за неутрализиране на изстрелваните от Хамас ракети.

Примирието между Израел и Хамас беше постигнато, след като САЩ засилиха натиска върху израелците да спрат бомбардировките над Газа, отбелязва британският в. "Файненшъл таймс".

Израел смята Хамас за сериозна, но не и екзистенциална заплаха, затова взема премерени решения да не използва цялата си сила. Три войни са научили израелските управляващи, че навлизането в Газа със сухопътни войски води до гибелта на млади войници, а това не се приема никак добре от обществеността. Сегашната операция, вместо решителен удар, беше продължаване на подхода, включващ ограничаване на способността на Хамас да увеличава оръжейния си арсенал и спечелване на военно предимство чрез нападения срещу групировката на всеки няколко години, написа на свой ред друг британски вестник "Гардиън".

Експерти предупреждават, че споразуменията за прекратяване на огъня са несигурно нещо - те могат да са крехки и краткотрайни, посочва в. "Ню Йорк таймс".

Израел казва, че мрежата от тунели на Хамас е разрушена и че групировката е загубила голям брой военни командири. За известно време Хамас може да няма възможност да започне нова голяма война срещу Израел, който понесе по-ограничен брой жертви благодарение на системата си за противоракетна отбрана "Железен купол". Групировката обаче нанесе удар върху израелската демокрация, като показа, че може да разпали етническо насилие между араби и евреи в Израел. Същевременно радикалните ислямисти видяха как намалява подкрепата на демократите в САЩ за Израел, коментира в. "Уолстрийт джърнъл".

Сега въпросът е какви поуки ще си извлекат регионалните играчи от кратката война и световната реакция, отбелязва американското издание.