"Хизбула" е изстреляла десетки ракети към Израел, няма жертви при атаката
Спътникови снимки показват, че при израелския ответен удар по Исфахан има попадение по радарна система за ПВО
Ливанската шиитска групировка "Хизбула" съобщи снощи, че е изстреляла десетки ракети по позиции на израелската армия в Северен Израел, предаде ДПА.
Ислямистката групировка заяви, че атаката ѝ е в отговор на израелския артилерийски обстрел и въздушни удари по ливански села, предава БТА.
Израел съобщи, че няма жертви и ранени негови войници при атаката. Тел Авив съобщи, че негови бойни самолети са нанесли ответни удари по района, откъдето са били изстреляни ракетите.
От началото на войната в ивицата Газа проиранската групировка "Хизбула" изстрелва ракети, артилерийски и противотанкови снаряди от Ливан по Северен Израел.
Близо 280 бойци на "Хизбула" са били убити при размяната на удари през израелско-ливанската граница досега. Има и няколко жертви от израелска страна. В неделя "Хизбула" успя да свали израелски дрон с ракета "земя-въздух" и той се разби на ливанска територия, припомня ДПА.
Междувременно спътникови снимки, направени днес, показват, че при израелския ответен удар срещу иранския град Исфахан е засегната радарна система за противовъздушна отбрана (ПВО), произведена в Русия, което противоречи на многократните отричания от официални лица в Техеран за каквито и да било щети при нападението, предаде Асошиейтед прес.
Поразяването на радара на С-300, което изглежда е било много ограничен удар от страна на израелците, е причинило много повече щети, отколкото масираната атака с дронове и ракети, която Иран предприе срещу Израел на 13 април. Възможно е затова иранските официални лица, включително върховният лидер аятолах Али Хаменей, да избягват темата за евентуалните действителни поражения от нападението на иранска земя, отбелязват Асошиейтед прес.
Анализаторите смятат, че както Иран, така и Израел, регионални съперници, които от години са в необявена война, сега се опитват да намалят напрежението след поредица от ескалиращи нападения помежду си, докато войната между Израел и "Хамас" в ивицата Газа все още бушува и заплашва да подпали целия регион. Но според експерти удар по най-модерната система за противовъздушна отбрана, която Иран притежава и използва за защита на ядрените си обекти, изпраща послание, уточнява БТА.
Позиция на противовъздушната отбрана близо до международното летище на Исфахан
"Този удар показва, че Израел има възможност да преодолее иранските системи за противовъздушна отбрана", каза Никол Граевски, сътрудник в програмата за ядрена политика на фондация "Карнеги", която е автор на предстояща да излезе книга за Русия и Иран. "Прецизността на удара беше доста забележителна."
Сателитните снимки на Planet Labs PBC, направени днес сутринта в близост до летището и военновъздушната база с двойно предназначение в Исфахан, на около 320 км южно от Техеран, показват район в близост, който е служил като пункт за разполагане на системата за противовъздушна отбрана. Следите от изгаряне се намират около това, което анализаторите, включително Крис Бигърс, консултант и бивш правителствен анализатор на изображения, преди това бяха определили като радарна система, която осигурява едновременно проследяване на шест цели, като всяка от тях се поразява от две ракети, използвана за С-300.
По-малко подробни сателитни снимки, направени след петък, показаха подобни следи от изгаряне около района, въпреки че не беше ясно какво се е намирало на мястото. Бигърс заяви, че други компоненти на ракетната система изглежда са били изнесени от мястото преди нападението - въпреки че те осигуряват защитно прикритие на подземния ирански обект за обогатяване на ядрено гориво в Натанз.
Иран вероятно се нуждае от руска помощ, за да ремонтира повредения радар, а с течение на времето ще търси и по-нови оръжия, каза Граевски.
САЩ от своя страна хвърлиха светлина върху преговорите за освобождаване на заложниците, отвлечени от "Хамас" при атаката на 7 октомври, миналата година.
Палестинското ислямистко движение "Хамас" "променя правилата" и изменя исканията си в преговорите с Израел за освобождаване на заложниците, които се водят с посредничеството на Египет и Катар, заяви говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър, цитиран от Ройтерс.
Говорителят каза на редовната си пресконференция, че САЩ ще продължат да настояват за споразумение, което да включва освобождаване на взетите на 7 октомври заложници и пауза в бойните действия в ивицата Газа.
Милър допълни, че САЩ са получили изготвен от бившата френска външна министърка Катрин Колона доклад за дейността на Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци (УНРВА) и го преглеждат.