Грузинският президент Саломе Зурабишвили тази вечер заяви, че не признава резултатите от проведените в събота парламентарни избори, които отредиха победа на управляващата партия "Грузинска мечта", предаде БНТ. 

В специално обръщение към нацията, държавният глава призова за протести и заяви, че страната й е станала жертва на специална руска операция. Според нея управляващите са отнели правото на гражданите да избират.

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел призова за бързо и прозрачно разследване на твърденията за изборни нарушения в Грузия и обяви, че ще постави въпроса на срещата на върха на Евросъюза в Будапеща на 8 ноември. Според Мишел на форума ще бъде направена оценка на ситуацията в Грузия и ще бъдат определени следващите стъпки на 27-те в отношенията с бившата съветска република.

Той призова грузинското ръководство да демонстрира твърдите си ангажименти за евроинтеграцията на Грузия.

На този фон унгарският премиер Виктор Орбан, чиято страна е ротационен председател на Европейския съюз, пристига утре на двудневно официално посещение в Грузия. Още снощи той поздрави "Грузинска мечта" за нейната "съкрушителна победа" .

По официални данни на Централната избирателна комисия управляващата партия получава подкрепа от около 54 процента, но опозиционните формации оспорват резултата, а наблюдатели съобщават за значителни нарушения.

Развръзката е тежък удар за прозападните кръгове в грузинското общество, за които вотът беше избор между управляващата формация, която засилва връзките с Русия, и опозицията, която се стреми към бърза интеграция с Европа.

През май в Грузия имаше бурни протести срещу "закон за чуждестранното влияние", който е подобен на руския "за чуждестранните агенти". Обявените днес резултати дават четвърти мандат на управляващата партия "Грузинска мечта", която ще разполага с 89 представители в парламента. Четирите прозападни опозиционни формации получават общо 61 депутати.

Три мисии от наблюдатели съобщиха за сериозни нарушения и нередности във вота, включително натъпкване на бюлетини в урните, сплашване на избиратели и насилие край избирателните секции. Наблюдателите обаче не определиха резултатите като "измама", посочва Ройтерс.

За масови демонстрации срещу обявените резултати призова и бившият президент на Грузия Михаил Саакашвили, който е в затвора за злоупотреба с власт.