Европейската агенция за контрол на границите Фронтекс разположи подкрепления и повиши равнището си на готовност по границите с Турция, предават Франс преси БТА.

"Повишихме равнището на готовност по всички граници с Турция до "високо", заяви говорителка на Фронтекс.

"Получихме искане за допълнителна помощ от Гърция. Вече взехме мерки за повторно разполагане на техническо оборудване и допълнителни граничари в Гърция", добави тя.

Европейската гранична служба съобщи, че изпраща допълнителен персонал и оборудване за операциите си в България и Гърция. В момента на територията на Гърция са разположени 400 европейски граничари, а в България - 60, предава БТА.

 

Еврокомисарят по миграцията Маргаритис Схинас съобщи в Twitter, че е поискал свикване на спешно заседание на министрите на вътрешните работи на страните-членки, за да обсъдят ситуацията, възникнала след като Турция отвори границите си към Гърция и България, позволявайки на хиляди мигранти и бежанци да преминат свободно, припомня АФП. Агенцията припомня, че по този начин турският президент Реджеп Тайип Ердоган оказва натиск над ЕС и страните членки на НАТО, за да получи подкрепата им за операциите на Анкара в Сирия.

В комюникето на Фронтекс се подчертава, че агенцията следи внимателно ситуацията по турско-гръцката и турско-българската граници.

"Обмисляме други начини за оказване на подкрепа на страните от ЕС, граничещи с Турция", добавя европейската гранична служба.

"Поддържаме тесни контакти с гръцките власти за допълнителна помощ, която можем да окажем в тази бързоразвиваща се ситуация".

Фронтекс следи и ситуацията в Кипър, чиято северна част е окупирана от Анкара.

Министър-председателят Бойко Борисов проведе телефонен разговор с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен във връзка с обстановката в Сирия и ситуацията с мигрантите. Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен бе информирана от премиера Борисов, че в момента към България мигранският натиск не е сериозен и ситуацията по границата ни с Турция е спокойна.

В хода на разговора бе отбелязано, че водещ приоритет на ЕК е да даде увереност на Гърция и България, че имат пълната подкрепа от институцията. 

Бойко Борисов и Урсула фон дер Лайен разговаряха в навечерието на срещата на българския премиер с турския президент Реджеп Тайип Ердоган в Анкара утре. Министър-председателят изтъкна, че нито една страна, както и Турция, не бива да бъде оставяна сама в подобна ситуация и възможно най-скоро трябва да й бъде оказана подкрепа.

Само с общи усилия и дипломация проблемът с миграцията може да бъде решен дългосрочно, отбеляза Бойко Борисов пред Урсула фон дер Лайен.