Европейският съюз официално наложи нови санкции на Русия заради признаването на Донецката народна република и Луганската народна република за независими държави, съобщи Russia Today. Мерките се отнасят за някои от висшите служители в Русия, сочи информацията на руската медия.

ЕС е наложил санкции и на всички 351 членове на руския парламент "Държавна дума".

"Ограничителните мерки включват замразяване на активи и забрана за предоставяне на средства на изброените физически и юридически лица. Освен това забраната за пътуване, приложима за изброените лица, не им позволява да влизат или преминават транзитно през територията на ЕС", се казва в изявлението на блока.

Санкциите са насочени и към 27 "високопоставени физически и юридически лица", обяви ЕС. Блокът не уточнява имената в първоначалното си прессъобщение. Сред тях са лица, вземащи решения, като например членове на правителството, които са участвали в незаконните решения; банки и бизнесмени/олигарси, които подкрепят финансово или материално руските операции на територията на Донецк и Луганск или се облагодетелстват от тях; висши военни, които са играли роля в действията за дестабилизация; и лица, отговорни за воденето на дезинформационна война срещу Украйна.

Доклад на New York Times обаче твърди, че включва служители от "вътрешния кръг" на Путин.

Според този доклад в списъка присъства руският военен министър Сергей Шойгу, както и началникът на кабинета на Путин.

Сред мерките има и икономически ограничения. Блокът въвежда секторна забрана за финансиране на Руската федерация, нейното правителство и Централната ѝ банка. По този начин се ограничава и достъпът на Русия до европейските пазари.

Пакетът със санкции е насочен и към ДНР и ЛНР, като им се забранява внос и износ, ограничават се и инвестициите.

ЕС настоява Русия да отмени признаването на контролираните от сепаратистите райони в Източна Украйна и да спазва поетите ангажименти.

От информацията за медиите става ясно, че ЕС е готов бързо да приеме по-широкообхватни политически и икономически санкции в случай на необходимост.

Съответните правни актове, включително имената на съответните лица, ще бъдат публикувани скоро в Официалния вестник на ЕС.

С днешните допълнителни списъци ограничителните мерки във връзка с кризата около Украйна ще се прилагат спрямо общо 555 физически лица и 52 институции.

Малко по-рано стана ясно, че САЩ също налагат санкции. Вашингтон е готов да прекъсне достъпа на Русия до технология и ресурси, в случай на ескалация на кризата в Украйна от руска страна, предупреди заместник-министърът на финансите на САЩ Уоли Адейемо, цитиран от Ройтерс. Администрацията на Байдън може да лиши Москва от множество американски технологии и произведени в чужбина стоки, от потребителска електроника и компютри до полупроводници и части за самолети, съобщават запознати източници, цитирани от Ройтерс.

Берлин пък замрази гигантския проект за газопровод "Северен поток-2", който трябваше да увеличи доставките на руски газ за Германия.

От своя страна Русия беше категорична, че ще има силен и болезнен отговор на американските санкции.

"Русия е доказала, че е в състояние да минимизира нанесените щети, независимо от цената на санкциите", отбеляза руското дипломатическо ведомство, като подчертава, че "санкционният натиск не може да повлияе на волята на Русия да защитава твърдо своите интереси".