На извънредна среща на върха тази вечер лидерите на ЕС се споразумяха да наложат "масирани и тежки санкции" на Русия заради инвазията й в Украйна, като се насочат към ключови сектори на нейната икономика.

"Тези санкции обхващат финансовия сектор, енергетиката и транспорта, стоките с двойна употреба, както и експортния контрол и експортното финансиране, визовата политика, допълнителни списъци на руски граждани и нови критерии за включването им в списъците", се казва в заключенията от срещата на върха.

В него се казва, че сега блокът от 27 държави ще се стреми да приеме мерките "незабавно".

Според проект на готвения документ, цитиран от агенция "Ройтерс", руските авоари в Евросъюза ще бъдат блокирани, а руските банки няма да имат достъп до европейските финансови пазари. Според цитирани от "Ройтерс" източници обаче на този етап руските кредитни институции няма да бъдат изключвани от международната платежна системата SWIFT. Германският канцлер Олаф Шолц беше цитиран за SWIFT, че някои санкции трябва да останат в арсенала на Европейския съюз за по-късен етап.

Държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС възлагат на Европейската комисия да подготви още санкции, които да обхващат и Беларус. Комисията ще трябва да предложи извънредни мерки, включително в областта на енергетиката.

Европейският съвет иска от Русия незабавно да прекрати незаконните военни действия, безусловно да изтегли всичките си въоръжени сили и военно оборудване от цялата територия на Украйна, да прекрати дезинформационната кампания и кибератаките. Отправено е настояване Русия да осигури хуманитарен достъп до засегнатите от военните действия.

Европейският съвет призовава никоя държава да не признава и да не подпомага самопровъзгласилите се "републики" в Източна Украйна.

Новите санкции срещу Русия ще бъдат утвърдени окончателно по процедура утре от Съвета на ЕС по външни работи. Това съобщи върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел.

Попитан от журналисти дали следващи санкции биха включвали отстраняването на Русия от системата SWIFT, той заяви, че това ще реши Европейският съвет. По неговите думи дипломатическо решение на въпроса с Украйна сега е напълно изключено.

На въпрос дали е възможно войната да се разпростре към други европейски страни, Борел отговори, че "с (руския президент Владимир) Путин нищо не е изключено".

На влизане на заседанието белгийският премиер Александър де Кроо каза, че трябват санкции, които не лаят, а хапят и поясни, че те трябва да засегнат предимно военнопромишления комплекс на страната, както и нейния елит. Премиерът на Словения Янез Янша заяви, че много добре влиза в положението на украинците, тъй като неговата страна е била в подобна ситуация.

"Не мисля, че Путин е човек, с когото може да се преговаря", каза премиерът на Финландия Сана Марин. Тя заяви, че вероятно ще има мигранти, с които трябва да покажем солидарност.

По-рано американският президент Джо Байдън обяви нов пакет от санкции срещу Русия, които предлага да бъдат приети и от лидерите от ЕС.

След обещаните от американския президент санкции срещу Русия, неговата администрация обяви рестрикции върху експорта, което ще попречи на Русия да има глобален достъп до експорт на всичко, от електроника до компютри, от полупроводници до самолетни части, предаде Ройтерс, като се позова на съобщение на министерството на търговията на САЩ.

Със санкции бяха ударени и двете най-големи банки на Русия - ВТБ и Сбербанк, предаде Франс прес. Налагат се санкции и на 13 руски компании, които вече не могат да се финансират на американските финансови пазари, допълва Франс прес. Санкционирани са и руски физически лица.

Санкции се въвеждат и срещу 24 души и организации в Беларус заради тяхната подкрепа за руската инвазия в Украйна, предаде Франс прес. Те са насочени срещу банки, компании, предприятия от отбранителния сектор, сигурността, представители на сектора по отбраната, близки на президента Александър Лукашенко.