Руският президент Владимир Путин е решил да подготви статията си "За историческото единство на руснаците и украинците" преди няколко месеца, защото "активирането на проекта "анти-Русия" в Украйна не може да не предизвиква безпокойство в Москва", заяви самият Путин във вторник пред журналисти, цитиран от ТАСС.

Статията беше публикувана в понеделник на сайта на Кремъл, преведена и на украински.

В коментара си за собствената си статия руският лидер подчерта, че свободата на държавите, както и на човека, свършва там, където започва свободата на другите страни, и призова онези, които са започнали "военното усвояване" на украинската територия, да приемат загрижеността на Русия на сериозно.

Основните тези на коментара на Путин са следните:

Защо е написана статията

Путин заявява, че статията е написана, защото в отношенията между Русия и Украйна се очертават качествено различни условия. "Съдейки по всичко, започнала е активна работа по проекта "анти-Русия" и това, разбира се, не може да не предизвика у нас определено безпокойство", казва той. Според него Киев не дава "никакви шансове за легална политическа дейност" на привържениците на възстановяването на отношенията с Москва, като споменава конкретно домашния арест на лидера на украинската партия "Опозиционна платформа - за живот" Виктор Медведчук.

Към кого е насочена статията

Според руския президент статията е насочена към всички, които живеят в днешна Русия и днешна Украйна и към "спонсорите на политическото ръководство на днешна Украйна". "Те също трябва да знаят както представляваме ние в действителност и как се отнасяме един към друг", казва руският лидер. Той предупреждава украинските власти, че украинците "едва ли ще гледат спокойно на онези днешни управници, които (. . . ) сменят цвета си като хамелеони" и защитават интересите "на онези, които ръководят и плащат за престоя им на власт". Путин освен това заявява, че се надява, че тези, които се занимават с "военно усвояване" на украинската територия, ще вземат руската загриженост на сериозно.

За свободата на държавите

Всяка страна има право да избира своя път, но, както и в случая с хората, нейната свобода е ограничена от свободата на другите държави и "тогава трябва да се помисли за някакви ограничения, самоограничения", казва Путин и допълва: "Ако ние видим, че се създават определени заплахи, още повече заплахи в сферата на сигурността, то ние, естествено, трябва да разберем какво ще правим по този въпрос".

За Русия не е толкова важна външнополитическата ориентация на Украйна. "За нас е важно да не се създават проблеми за нас, да не се създават заплахи за нас", казва руският президент.

За съюзните отношения с Русия

Русия създава приятелски отношения с другите страни, икономически и отбранителни съюзи, подобно на Организацията на договора за колективна сигурност и Евразийския икономически съюз. "Но ние никого не принуждаваме там. Ние търсим компромисни пътища", казва Путин.

Съюзната държава на Русия и Беларус не е държава "в буквалния смисъл", а "само определена степен на интеграция" "при пълното запазване на суверенитета" и на двете държави, заявява руският лидер.

За транзита на природен газ през Украйна

"Независимо от цялата сложност на днешния ден, Русия е поела определени задължения в рамките на този договор и безусловно ще ги изпълнява", казва Владимир Путин, но допълва, че "търговски въпроси, включително транзитът и (газопроводът) "Северен поток-2", не трябва да се обсъждат в нормандския формат", както по-рано призова украинският президент Володимир Зеленски.

За триединния народ

Както на съветските власти навремето не се е удало "да изкоренят религиозното съзнание", така и сега на външни сили няма да им се удаде да разделят руснаците, украинците и беларусите, заявява Путин. Според него "триединството на нашия народ никога не е изчезвало и няма да изчезне, колкото и да се стараят и да се опитват да осъществят тези планове по модела още на седемнайсети - осемнайсети век".

За съветските "бомби със закъснител"

Правото на излизане на републиките от състава на Съветския съюз се е превърнало в най-опасната "бомба със закъснител", за която са спорили още Владимир Ленин и Йосиф Сталин, коментира Владимир Путин. Другата такава "бомба" е била водещата роля на КПСС, "защото се оказа, че това е единственото, което държи цялата страна в рамките на една държава".

Говорителят на Путин Дмитрий Песков отказа да коментира дали Русия би могла да пристъпи към анексия на контролираното от сепаратисти индустриално ядро на Украйна - Донбас. "Ще оставя този въпрос без отговор", каза Песков във вторник пред журналисти, цитиран от Асошиейтед прес и БТА.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че ще анализира и коментира статията на Путин по-късно. Той обаче каза, че въпреки споменатите от Путин "братски" отношения на населението на двете страни, руските действия са всичко друго, освен братски. "Те изглеждат повече като Каин и Авел", каза Зеленски. Той изрази надежда, че срещата на американския президент Джо Байдън с германската канцлерка Ангела Меркел тази седмица ще помогне за гарантирането на украинските интереси и на енергийната й сигурност през следващите 10 - 15 години.

"Енергийната сигурност за нас не са празни думи. Ние получаваме 2 милиарда долара годишно от транзитни такси. Това са много пари. Ние харчим част от тези пари за нашата инфраструктура и нашата армия", каза украинският президент.