ЕС създава подразделение по отбрана и космос, ще допълва НАТО
Французойката Силви Гулар ще отговаря за новата генерална дирекция като комисар за индустриалната политика
Европейският съюз ще създаде ново подразделение по отбраната и космоса, за да помогне за финансирането, развитието и разполагането на въоръжени сили, заяви днес бъдещата Европейска комисия, в която съюзничка на френския президент Еманюел Макрон е определена да отговаря за този ресор, предаде Ройтерс.
Създаването на генерална дирекция по отбраната в ЕК, което отдавна срещаше съпротива от Великобритания, е опит на избраната за следващ председател на комисията Урсула фон дер Лайен да спре намаляването на влиянието на ЕС, подложен на силен натиск от САЩ да направи повече за своята сигурност.
"Европейският съюз никога няма да бъде военен съюз", каза Фон дер Лайен. "Но на държавите членки на Европейския съюз е казвано много пъти . . . че общото снабдяване на техните въоръжени сили е от най-голяма важност", заяви тя на пресконференция.
Фон дер Лайен, която беше министър на отбраната на Германия, каза, че тези планове ще бъдат от полза за оглавявания от САЩ съюз НАТО, към който принадлежат много държави от ЕС , и добави: "НАТО винаги ще бъде (наша) колективна отбрана."
Французойката Силви Гулар ще отговаря за новата генерална дирекция като комисар за индустриалната политика.
Отбранителното подразделение ще надгражда върху подписан през 2017 г. военен договор на ЕС с цел интегриране на въоръжените сили чрез разработване на нови въоръжения и съдействане за бързо разполагане на войски.
САЩ подкрепят инициативата, но също така предупреждават да не бъдат изключвани американските компании от договори в отбраната.
Великобритания - другата главна военна сила в Европа наред с Франция, е напът да напусне ЕС, а Германия подкрепя оглавяваните от Париж усилия за откриване на слаби места в европейските армии с цел да бъдат запълнени тези празнини заедно като общност.
Космосът също така се превръща в област, в която ЕС иска да разработва технологии заедно като общност, особено след като Китай, Русия и САЩ разработват космически оръжия, които могат да неутрализират вражески ракети и системи за противовъздушна отбрана или да унищожават сателити.
Много правителства казват, че извършеното от Русия анексиране на Крим от Украйна през 2014 г. е било повратен момент след години на съкращения на разходите за отбрана, оставили армиите в ЕС без важни способности и силно зависими от САЩ.