По този начин те позволиха на Белград да премине един важен символичен етап в сближаването си с евросъюза, предаде АФП, цитирана от БТА. Сръбският министър на отбраната Драган Шутановац приветства решението на ЕС.

Министрите на външните работи от ЕС, които заседават в Люксембург, решиха да поискат от Европейската комисия да проучи и да даде становище за кандидатурата на Сърбия.

Белград внесе кандидатурата си за членство през декември 2009 г., но 27-те страни от ЕС досега не успяваха да се споразумеят за придвижването й напред заради съпротивата на Холандия. В страната се намира Международният трибунал за престъпленията в бивша Югославия и Холандия е травмирана от спомена за избиването на 8000 босненски мюсюлмани в Сребреница през юли 1995 г., което холандските сини каски не успяха да предотвратят.

Холандия настоява за арестуването на последните двама военнопрестъпници, издирвани от Международния трибунал - Ратко Младич и Горан Хаджич. Бившият босненски сръбски генерал Ратко Младич е обвинен в геноцид заради ролята му по време на войната в Босна /1992-1995/. Бившият лидер на хърватските сърби Горан Хаджич се издирва за военни престъпления, извършени в самообявилата се Република Сръбска Крайна в хърватската област Славония в периода от 1991 до 1993 г..

За да преодолеят резервите на Холандия, страните от ЕС приеха текст, имащ характер на предупреждение към сръбските власти. Следващите етапи по пътя на Сърбия към присъединяване ще бъдат преминати, когато ЕС реши единодушно, че има пълно сътрудничество на Белград с Международния трибунал. И най-убедителното доказателство за това сътрудничество ще бъде арестуването на Младич и Хаджич, се казва в текста.

Той дава на Холандия пълно право на вето за всяка следваща стъпка във връзка с кандидатурата на Сърбия.

Най-краткият сухоземен път на България към сърцето на Европа минава именно през Сърбия. Така че членството на Сърбия в Европейския съюз ще има много сериозни положителни последици за българската икономика, каза европейският депутат и член на Комисията по външни работи в Европейския парламент Кристиан Вигенин, цитиран от "Фокус".