Ердоган потвърди, че блокира Финландия и Швеция за НАТО, предстои разговор с Путин
Турският президент обвини Германия, Франция и Холандия, че също подкрепят тероризма, и отправи предупреждение към Гърция
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган държи на ветото си спрямо молбите за членство в НАТО на Финландия и Швеция, обвинявайки държавите, че са меки към "терористи", съобщават световните агенции.
"Докато Реджеп Тайип Ердоган е начело на турската държава не можем да кажем "да" на приемането в НАТО на държави, които подкрепят терора", е заявил Ердоган, цитиран от вестник "Хюриет".
Разговорите на Анкара с представители на двете държави, състояли се през седмицата, не са протекли както се е очаквало, е заявил Ердоган пред турски журналисти в самолета при връщане от Азербайджан.
Турският президент е посочил, че Финландия и Швеция не са предприели очаквани стъпки за борба срещу тероризма.
В момента Турция е единствената страна-членка на НАТО, която публично блокира започването на процеса по приемането на двете държави в Алианса.
Анкара оправдава позицията си като казва, че Финландия и Швеция подкрепят смятани от нея за "терористични организации" каквато е Кюрдската работническа партия (ПКК). Турция настоява и за екстрадицията на лица, смятаните от нея за "терористи", от двете държави. ДПА отбелязва, че не е ясно кои са лицата, които Анкара визира. Според турската медия списъка за екстрадиция съдържа името на Рагип Зараколу, издател, който критикува управлението на Ердоган и живее в Швеция.
Пред журналисти турският президент е споменал факта, че в деня на пристигане на делегациите от Финландия и Швеция по националната шведска телевизия интервю е дал Салех Муслим, който е член на сирийката кюрдска администрация в Североизточна Сирия, отбелязва Асошиейтед прес. По думите на Ердоган конкретната случка е доказателство, че Швеция подкрепя сирийските кюрдски бойци, които Турция приема като разклонение на незаконна кюрдска групировка, която води въоръжена борба срещу турските власти от 1984 г.
Ердоган обвинява Германия, Франция и Холандия, че също подкрепят тероризма.
Всички страни-членки на НАТО трябва да одобрят приемането на двете скандинавски държави в Алианса. Турция, която има втората по големина армия в НАТО, заяви, че тя няма да разреши приемането им, ако не бъдат предприети определени стъпки, включително вдигане на ограниченията за сделките за оръжие, наложени на Анкара.
Пред журналистите Ердоган заяви, че в понеделник ще разговаря по телефона с лидерите на Русия и Украйна.
В това време говорителят на Кремъл Дмитрий Песков потвърди, че президентите на Русия и Турция Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган планират утре - 30 май, да проведат телефонен разговор. Веднага след него Ердоган ще се чуе и с президента на Украйна Володимир Зеленски. Предишните телефонни разговори между Путин и Ердоган бяха на 26 и 28 април.
Реджеп Тайип Ердоган днес предупреди Гърция, че е недопустимо да проявява неприятелско отношение към Анкара.
За приятелите сме приятели, но те (в Гърция) трябва да знаят, че ние адекватно ще отговорим на онези, които гледат на нас като враг, каза Ердоган.
Сложихме край на нашите срещи във формата на Съвета за стратегическо сътрудничество на високо равнище и обявихме това. В момента Кириакос Мицотакис (гръцкият премиер) вече не е мой събеседник. А защо? Защото аз не общувам с хора, които използват политиката за користни цели, каза Ердоган, като добави, че преди посещението на Мицотакис в САЩ, те са се срещали.
"Човек с име Кириакос Мицотакис повече не съществува за мен", каза в началото на тази седмица турският президент по адрес на гръцкия премиер.
Турският президент се изказа така остро срещу гръцкия премиер Кириакос Мицотакис заради неговата реч пред Конгреса на САЩ. Ердоган обвини Мицотакис в антитурска пропаганда заради въпросното изявление от миналата седмица и се закани, че повече няма да разговаря с него.