Президентът Джо Байдън призна в петък, че независима държава за палестинците "може да изглежда толкова далечна", сблъсквайки се с безнадеждността по отношение на застоялия мирен процес по време на посещение на Западния бряг, съобщи АП.

"Сега палестинският народ страда", каза той. "Човек може да го почувства. Скръбта и разочарованието ви. Чувстваме го и в Съединените щати".

Байдън коментира това по време на съвместна изява във Витлеем с президента на Палестинската автономия Махмуд Абас. По време на посещението си той обяви финансова помощ за палестинците в размер на 316 млн. долара, но ясен път за възстановяване на мирните преговори няма.

"Дори ако в момента почвата не е узряла за подновяване на преговорите, Съединените щати и моята администрация няма да се откажат от усилията за сближаване на палестинците и израелците, на двете страни", каза той.

Байдън заяви, че "палестинският народ заслужава собствена държава, която е независима, суверенна, жизнеспособна и съседна. Две държави за два народа, и двата от които имат дълбоки и древни корени в тази земя, които да живеят един до друг в мир и сигурност."

На свой ред Абас заяви, че е време "да обърнем страницата на израелската окупация на нашата земя". Той също така заяви, че Израел "не може да продължава да действа като държава, която стои над закона".

Байдън беше посрещнат във Витлеем от две палестински деца, които му подариха букет цветя, и от оркестър, който изсвири националния химн на САЩ.

По-рано през деня той се появи в болница в Източен Йерусалим, която обслужва палестинци, за да обсъди финансовата помощ за местното здравеопазване. Той предложи 100 млн. долара, които изискват одобрението на Конгреса на САЩ, в допълнение към 201 млн. долара за агенцията на ООН за палестинските бежанци, както и по-малки суми за други разнообразни програми.

Израел се ангажира също така да модернизира безжичните мрежи на Западния бряг и в Газа, което е част от по-широките усилия за подобряване на икономическите условия.

"Палестинците и израелците заслужават еднакви мерки за свобода, сигурност, просперитет и достойнство", каза той. "А достъпът до здравеопазване, когато имате нужда от него, е от съществено значение за достойния живот на всички нас."

Пътуването на Байдън до Западния бряг е посрещнато със скептицизъм и горчивина сред палестинците, които смятат, че Байдън е предприел твърде малко за възстановяване на мирните преговори, особено след като предшественикът му Доналд Тръмп ги остави настрана, като същевременно силно фаворизира Израел.

Последният сериозен кръг от преговори, целящ създаването на независима палестинска държава, се провали преди повече от десетилетие, оставяйки милиони палестинци да живеят под израелско управление, пише АП.

Отиващото си правителство на Израел предприе стъпки за подобряване на икономическите условия на Западния бряг и Газа. Но Яир Лапид, временният министър-председател, няма мандат за провеждане на мирни преговори, а изборите на 1 ноември могат да доведат на власт дясно правителство, което е противник на палестинската държавност.

Междувременно 86-годишният Абас, чиято Палестинска власт администрира части от Западния бряг и си сътрудничи с Израел в областта на сигурността, е по-скоро представител на статуквото, отколкото на палестинските стремежи.

Неговата партия "Фатах" загуби изборите и контрола над Газа в полза на ислямската войнствена групировка "Хамас" преди повече от 15 години. Той отмени първите национални избори оттогава насам миналата година - обвинявайки Израел - когато изглеждаше, че "Фатах" върви към ново съкрушително поражение. Проучванията на общественото мнение през изминалата година постоянно показват, че близо 80 % от палестинците искат той да подаде оставка.

Тази седмица Байдън призна, че макар да подкрепя решението за две държави, то няма да се случи "в близко бъдеще". Изглежда, че САЩ са приели поражение и в по-скромния си стремеж да отворят отново консулството в Йерусалим, обслужващо палестинците, което беше затворено, когато Тръмп призна града за столица на Израел.

Часове преди Байдън да стане първият американски лидер, който ще лети директно от Израел до кралството, Главната служба за гражданска авиация на Саудитска Арабия обяви рано в петък "решението за отваряне на въздушното пространство на кралството за всички въздушни превозвачи, които отговарят на изискванията на службата за прелитане".

Това е стъпка към нормализиране на отношенията между Саудитска Арабия и Израел, която се основава на силните, но неофициални връзки, които някогашните врагове установиха през последните години заради общите си опасения от нарастващото влияние на Иран в региона.

Байдън приветства решението като важна стъпка, която "ще помогне за изграждането на инерция към по-нататъшната интеграция на Израел в региона".

На този етап палестинската цел за независима държава в Източен Йерусалим, Западния бряг и Газа - територии, които Израел завзема през войната в Близкия изток през 1967 г. - изглежда по-далечна от всякога.

Израел разширява селищата в Източен Йерусалим и Западния бряг, които сега са дом на около 700 000 еврейски заселници. Палестинците смятат, че селищата - много от които приличат на разрастващи се предградия - са основната пречка за мира, тъй като те откъсват земята, върху която ще бъде създадена палестинска държава. По-голямата част от света ги смята за незаконни, пише АП.