И двете практики са нерядко явление при бежанците в страната, се припомня в информацията.

"Никой от хората, които идват у нас, няма право да поставя културните си корени или вярата си над нашите закони. Затова нито един полигамен брак не бива да бъде признат в Германия", заяви Хайко Маас пред в. "Билд".

В Германия многоженството е забранено, но на практика властите понякога признават съюзите, сключени в чужбина. Например при двуженство пенсията или наследството на починал съпруг може да бъде разделена между двете съпруги.

Маас обаче иска да сложи край на всякакво двусмислие. "Всеки трябва да се придържа към правото и закона, без значение дали е израсъл в Германия или е нов сред нас. Правото е еднакво за всички", заяви категорично министър социалдемократ

На прицела на германските власти са и браковете с непълнолетни, които са особено разпространени в страни като Афганистан. Според УНИЦЕФ браковете с непълнолетни (на възраст под 18 години) са 40 процента от всички бракове в тази страна, чиито граждани представляват най-масовата група бежанци в Германия.

Министърът на правосъдието на най-населената германска провинция Северен Рейн-Вестфалия, Томас Кучати, настоя "за ясен закон" в тази област.

"Принудителните бракове не може да бъдат толерирани, още по-малко когато засягат непълнолетни", подчерта пред "Билд" Маас.

Германия не разполага с национална статистика по въпроса, но правосъдният министър заяви, че браковете с деца са недопустими в Германия и няма да бъдат признавани.

Според "Билд" в провинция Бавария са регистрирани 161 случая на бракове, при които съпругата е на възраст под 16 години, и 550 случая, при които тя е между 16- и 18-годишна.

В провинция Баден-Вюртемберг са регистрирани 117 такива брака, а в Северен Рейн-Вестфалия - 188. В провинция Хесен през 2015 и 2016 г. е отчетен нараснал брой случаи на бежанци, дошли от арабски страни и женени за непълнолетни.