Датски евроскептици искат референдум в случай на Брекзит
Евроскептична партия в Дания иска референдум за членството на страната в ЕС, ако в четвъртък британците гласуват за излизане от съюза, предаде ДПА.
"Ако в четвъртък британците гласуват като кажат "не, благодаря" на ЕС, подобен референдум би трябвало да има и в Дания", казва Тулесен Дал за датския в. "Юландс постен".
А ако Великобритания гласува за оставане и договори по-свободни отношения с ЕС, датчаните също би трябвало да се произнесат по този въпрос, добави той.
Дал каза, че неговата партия, която често осигурява парламентарна подкрепа на управляващите либерали, иска Дания да бъде "в периферията, а не в ядрото (на ЕС)".
Говорителят на либералите по въпросите на ЕС Ян Йоргенсен каза, че е необходимо да се "изчака и да се види" резултатът. "Ако британците решат нещо, което вреди на икономиката им и на сътрудничеството с ЕС, няма причина ние да се хвърляме от скалата заедно с Великобритания", заяви той.
Въпросът е дали британското излизане би могло да възпламени навалица към вратата в други страни, където Брюкселските институции остават твърде непопулярни – пише „Вашингтон пост“. - Към момента списъкът на страните, които биха могли да обмислят бягство е сравнително кратък: Франция, Дания, Нидерландия и шепа други. Но това може бързо да се промени, предупреждават експерти.
Идеи за допитвания
Възможни са референдуми в страни от ЕС за членството и по други въпроси, се отбелязва и в цитиран от БТА преглед на ДПА.
В Унгария плановете на правителството на Виктор Орбан за референдум за бежанските квоти в ЕС са в напреднала фаза. Евентуален референдум се предвижда през есента, но още не е определена дата.
В Чехия предстоящият британски референдум предизвиква дебати за "Чекзит". А премиерът Бохуслав Соботка предупреждава, че ако Великобритания напусне ЕС, Европа може да бъде залята от "вълна от национализъм и сепаратизъм".
В Полша правителството засега не планира инициативи за референдум. Обаче националистическото движение, част от партията "Кукиз' 15", започна кампания за референдум по въпроса дали Полша да приема бежанци.
В Холандия допитвания до общественото мнение сочат, че повечето граждани одобряват свикването на референдум за членството в ЕС. Сегашните закони обаче позволяват единствено "съвещателен" референдум като инструмент за изразяване на народната воля. С подобно гласуване през април холандците отхвърлиха споразумението за асоцииране между ЕС и Украйна.
Във Франция лидерката на крайнодесния Национален фронт Марин льо Пен редовно настоява за референдум за излизане от ЕС. Но там референдум може да бъде свикан само ако президентът се съгласи.
Европа не знае какво да прави след един Брекзит
Европа е разделена за стратегията след британския референдум, констатира Ясин льо Форестие от Франс прес, в обзор, разпространен от БТА.
Европейците се ориентират към ограничени инициативи за изваждане на Европейския съюз от застоя след референдума за членството на Великобритания, отбелязва авторът. Според него за значителен подем на европейското строителство са нужни желание от общественото мнение и основополагащо френско-германско споразумение, каквито липсват.
Ако такъв подем липсва, референдумът във Великобритания може да накара и други страни да последват примера, предупреди Институтът Монтен във Франция.
Жаждата за силен сигнал се усеща най-вече във Франция. Там министърът на икономиката Еманюел Макрон обеща пред в. "Монд", че страната ще подеме "инициатива", целяща да се "избегне разпространяването на Брекзита...“
Ентусиазмът от германска страна е много по-слабо осезаем.
"Не бихме могли в отговор на евентуален Брекзит да насърчим засилване на интеграцията. Това би било глупаво, мнозина с право биха се запитали не сме ли разбрали ние, останалите политически лидери", все по-евроскептичното послание на народите си, предупреди в сп. "Шпигел" министърът на финансите Волфганг Шойбле.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер също смята, че задълбочаване на интеграцията "заплашва да внесе допълнително объркване".
Драстичният възход навсякъде из континента на враждебните на Европа движения, включително в Германия, вече показа това.
Внезапно се оказва, че нито един мащабен отговор за времето след референдума не изглежда добре обмислен.
"Няма план какво ще прави Германия, понеже правителството е разделено за стратегията след евентуален Брекзит", посочва германският консервативен всекидневник "Велт".
АНКЕТА: Ще продължи ли подемът на леви и десни популисти?
КРЪСТОСАН ОГЪН: Доколко има бъдеще Европейският съюз?