Италия се утвърждава като европейски рекордьор с 51% недекларирани доходи, които подлежат на данъчно облагане. В специалната класация на укриватели на данъци следват Румъния с 42,7 на сто и България с 39,2 на сто недекларирани доходи, предаде БТА. В челната петица са още Естония с 37,6 и Словакия с 34,1 процента, сочи проучването.
Челници в данъчното укриване в Италия са индустриалците с 32,7 на сто, а след тях са банкери и застрахователи - 24,4%, търговци - 11,9% и занаятчии - 10,9%. В териториалната класация на първо място се нарежда Южна Италия с 29,4 процента, следвана от Северозападна - 28,6%, Централна - 21,2% и Североизточна - 20,8%.
Според президента на асоциацията Виторио Карломаньо трябва незабавно да се въведе данъчен федерализъм, а на финансовата полиция да бъдат осигурени нови и по-ефикасни инструменти за разследване. Укриването на данъци се е превърнало в най-упражнявания спорт за италианците, които вече го изнасят в чужбина. Необходима е реформа на системата за събиране на данъци, която в Италия функционира в библейски срокове.
Всяка година в Италия се разпространяват 60 хиляди нови нормативни документа, които включват данъчни разпоредби, министерски циркуляри, резолюции, комюникета и съдебни постановления. Не е възможно да се планира данъчното облагане, защото правилата се менят в хода на данъчната година и сериозно затрудняват онези, които желаят да изпълнят данъчните си задължения, изтъкна президентът на Асоциацията на италианските данъкоплатци.