Чехия гони 18 руски шпиони от посолството в Прага
Причината е подозрение, че руски разузнавателни служби са замесени в експлозиите в чешки военен склад през 2014 година
Чехия експулсира 18 служители в посолството на Русия в Прага по подозрение, че руски разузнавателни служби са замесени в експлозиите във военен склад през 2014 г. Това съобщиха премиерът Андрей Бабиш и и.д. външен министър Ян Хамачек, цитирани от Ройтерс и АП.
Бабиш подчерта, че чешките спецслужби категорично са установили намесата на руски военни агенти в мащабните експлозии в склада за муниции, в които загинаха двама човека. Хамачек, който е и вътрешен министър, каза, че на 18-те дипломати, идентифицирани като военни шпиони, е разпоредено да напуснат републиката до 48 часа.
Разследването по случая още не е приключило, добави Бабиш, но благодари на силите за сигурност за "професионалната им работа".
Премиерът отбеляза също, че президентът Милош Земан, известен с проруските си позиции, е бил информиран за случая и е изразил пълната си подкрепа за действията на правителството.
ТАСС допълни, че според Хамачек изгонените руснаци са агенти на две руски разузнавателни централи - Службата за външно разузнаване (СВР) и военното Главно разузнавателно управление (ГРУ).
"Имаме сериозни основания да смятаме, че агенти на отдел 29155 на ГРУ са замесени в експлозията в склад за боеприпаси", уточни премиерът Бабиш.
"Ние сме в положение, подобно на това на Великобритания след опита за отравяне в Солсбъри през 2018 г.", заяви Хамачек, цитиран от АП.
И.д. външният министър изрази съжаление, че тези разкрития "ще навредят на руско-чешките отношения", предаде Франс прес. Той добави, че е призовал руския посланик Александър Змеевски да се яви във външното министерство в Прага.
Москва ще отговори на действията на Чехия, предупреди говорителката на руското външно министерство Мария Захарова.
"Прага е напълно наясно какво ще последва след подобни фокуси", подчерта снощи говорителката.
Изявлението на чешкото правителство за връзка между руските разузнавателни служби и случая през 2014 г. предизвика отзвук в цяла Чехия, отбелязва АП.
Лидерът на чешката опозиционна Гражданска демократическа партия Петър Фиала определи случилото се през 2014 г. като "държавен тероризъм".
"Това беше очевидно военно нападение на наша суверенна територия", заяви Иржи Шедиви, бивш началник на чешкия генерален щаб. Той подчерта, че Прага е длъжна да отговори "решително" на действията на Москва.
Чешкото решение е демонстрация на подкрепа за последните американски санкции срещу Москва, заяви пред ТАСС Владислав Белов, зам.-директор на Института по Европа на Руската академия на науките. "Друга версия няма", добави Белов, като отбеляза, че предишния ден Прага обяви руски дипломати за персона нон грата, водейки се от същите съображения.
Според руския експерт зад тези случаи стои желанието на Вашингтон да подкрепи своя антируски курс чрез съгласувани действия на "колективния Запад", отбелязва ТАСС.