Букурещ е най-силно засегнатата от сеизмичен риск столица в Европейския съюз, а този проблем е приоритет на кметството, заяви днес кметът на румънската столица Никушор Дан, цитиран от Аджерпрес.

Той участва в дискусия по повод 44-тата годишнина от разрушителното земетресение през 1977 г., което отне живота на близо 1600 души.

"Букурещ е най-силно засегната от сеизмичен риск столица в ЕС и сред първите десет града в света. Част от проблема е, че ние не осъзнахме този проблем години наред след 1990 г.", посочи кметът, който спечели поста на местните избори през август 2020 г.

Той напомни, че дейностите по укрепване на сградите, за които асоциациите на собствениците са подписали споразумения преди 15 години, все още не са се случили. Що се отнася до оценката на сградите от гледна точка на сеизмичния риск, тя не е довършена, посочи още градоначалникът.

По повод годишнината от смъртоносното земетресение с магнитуд 7,4 по Рихтер през 1977 г. в. "Гъндул" цитира генералния директор на Националния институт по геофизика Константин Йонеску, който казва, че вероятността да се случи трус от мащаба на този от 1977 г. е много голяма.

"Вероятността е доста голяма, да кажем така. Но не се знае кога ще бъде и колко силен ще бъде следващият трус. В Румъния се случват около три големи земетресения на век", посочи Йонеску, като напомни, че другите два силни труса през 20 век са били през 1940 и 1986 г.

Той отбеляза, че в Букурещ има много стари сгради с висок сеизмичен риск и подчерта, че трябва да бъдат взети мерки в най-кратък срок.

"Нашата препоръка е да сме подготвени, да има много превенция, така че населението да знае как да се държи в случай на голямо земетресение", заяви още директорът на института по геофизика.