Британският премиер свика спешна полицейска среща заради насилието и вандализма
На демонстрациите след убийството в Саутпорт преобладават млади мъже с маски, които скандираха "Спрете лодките" (с мигранти)
Британският премиер Киър Стармър проведе днес извънредна среща с министри и висши служители на правоприлагащите органи, предаде Асошиейтед прес, на която се позова БТА. Той направи това в опит да сложи край на уличното насилие и нападенията срещу хотели, в които са настанени мигранти - инциденти, които Стармър определи като "вандализъм".
През последните шест дни Обединеното кралство стана сцена на вълнения, след като крайнодесни активисти използваха социалните мрежи, за да разпространят дезинформация, която разпали гнева на хората след нападението с нож в час по танци, при което бяха убити три момичета, а много други бяха ранени. Фалшивите слухове, разпространявани онлайн, че предполагаемият нападател е мюсюлманин и мигрант, доведоха до атаки срещу мигранти и мюсюлмани в страната, отбелязва АП.
Протестите в страната започнаха миналата седмица, след като три момичета бяха убити при нападение с нож в Саутпорт, Северозападна Англия.
Вчера разгневени тълпи нападнаха две хотела, използвани за настаняване на кандидати за убежище, изпотрошиха прозорците и подпалиха пожари преди полицията да успее да ги разпръсне, а обитателите да бъдат евакуирани.
До момента по време на демонстрациите са арестувани 420 души.
През уикенда протести бяха организирани в Ливърпул, Бристъл, Тамуърт, Мидълзбро и Белфаст, Северна Ирландия. По време на демонстрациите преобладаваха млади мъже с маски, които скандираха "Спрете лодките", правейки препратка към мигрантите, които през последните години пристигат с малки лодки на южното британско крайбрежие.
Министърката на вътрешните работи Ивет Купър каза, че протестиращите са се почувствали "окуражени от този момент да разпалват расова омраза", като са хвърляли тухли по полицаи, разграбвали са магазини и са нападали джамии и предприятия, собственост на азиатци.
По време на днешната среща на правителствената комисия по извънредни ситуации, известна като "Кобра", от полицейските началници и министри от кабинета се очакваше да разработят мерки, които да гарантират, че насилието няма да се повтори.
"Както каза Киър, както всеки почтен човек казва, мисля, че това са крайнодесни вандали, които атакуваха някои от най-уязвимите хора в нашето общество и (за това) няма абсолютно никакво извинение", каза пред Би Би Си кметът на Южен Йоркшир Оливър Копард. "Никога не може да има извинение за това да се опиташ да изгориш живи 200 от най-уязвимите хора в нашето общество", добави той.
Британското министерство на вътрешните работи, което отговаря за реда и закона, предложи по-голяма защита на джамиите в рамките на нов "процес за бързо реагиране", предназначен за бързо справяне със заплахата от нови нападения срещу места за поклонение.
Полицията смята, че причина е фалшивата информация онлайн
Полицията смята, че фалшивата информация, която известни личности разпространиха онлайн, е спомогнала за проявите на насилие. Сред тях бе активистът Стивън Яксли-Ленън, който ръководи антиислямска организация. Той бе обвинен от медиите, че разпространява фалшива информация в социалната мрежа "Екс", където има 875 000 последователи.
"Всички ви лъжат", написа Яксли-Ленън, известен с псевдонима си Томи Робинсън. "Опитват да настроят народа срещу мен. Имам нужда от вас, вие сте моят глас", добави той.
Собственикът на "Екс" Илон Мъск също допринесе за насилието, отбелязва Ройтерс. В отговор на публикация в социалната мрежа, в която за безредиците във Великобритания се обвиняват масовата миграция и отворените граници, той написа, че "гражданската война е неизбежна".