Британският премиер призна, че войната в Украйна може да приключи с мирни преговори
Киър Стармър каза, че засилването на подкрепата за Киев е от изключително важно значение, за да може той да влезе при евентуални преговори от възможно най-благоприятните изходни позиции
Британският министър-председател Киър Стармър каза, че засилването на подкрепата за Украйна е от изключително важно значение, за да може Киев да влезе при евентуални мирни преговори от възможно най-благоприятните изходни позиции. Това бе и най-ясното признание досега от негова страна, че войната може да приключи с преговори, предадоха Ройтерс и БТА.
Стармър подчерта, че е важно западната помощ за Украйна да не спира, и предупреди, че победа на Русия би застрашила сигурността, стабилността и благоденствието на Европа.
"Трябва да продължим да подкрепяме Украйна и да правим всичко необходимо да укрепваме способностите ѝ за самоотбрана, колкото дълго е нужно", каза британският премиер в реч във финансовото сърце на Лондон. "Да поставим Украйна във възможно най-благоприятна позиция за преговори така, че да може да осигури за себе си справедлив и траен мир по начин, гарантиращ сигурността, независимостта - и правото ѝ сама да избира своето бъдеще."
До изказването на Стармър се стига в решаващ момент от войната, когато Русия настъпва с най-бързия темп от 2022 г., а новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп, който е дълбоко скептичен към американската подкрепа за Украйна, обещава да сложи край на войната скоро щом встъпи в длъжност на 20 януари.
Великобритания е сред най-гласовитите поддръжници на Украйна още от началото на руската инвазия и беше първата страна, предоставила на Киев по-усъвършенствани оръжия като танкове и крилати ракети с голям обсег.
През вчерашния ден Русия неколкратно атакува района на градовете Никопол и Кривой рог в Югоизточна Украйна, предаде ДПА.
Ръководителят на областната военна администрация Сергий Лисак написа в приложението "Телеграм", че околностите на двете населени места са били нападнати около десетина пъти с артилерия и щурмови дронове.
Най-малко един човек е ранен, а редица жилищни сгради, включително електро-и газопроводи са повредени, добави той.
Никопол беше мишена на руски артилерийски и безпилотни удари и в неделя.
Градът, който е промишлен център, е разположен на брега на язовир "Каховка", на северния бряг на река Днепър. На отсрещния бряг е Запорожката АЕЦ, която е окупирана от руски войски.
Армията на Москва е превзела обширни части от източния украински град Курахово в Донецка област според съобщения на военни наблюдатели от вчера.
Според украинския военен блог "Дийпстейт" (DeepState) източната част на населеното място е под руски контрол, а руският военен блог "Рибар" съобщи за боеве в центъра на града.
По данни на украинските власти в Курахово са останали общо около 650 жители.
Градът се намира на около 40 км източно от Донецк. Предвоенното му население е от 18 000 души.
Украинският Генерален щаб съобщи, че само в неделя руските сили са атакували Курахово и околните селища 48 пъти.
Миналата седмица предните отряди на руската армия си пробиха път до центъра на града, ускорявайки падането му, отбелязва ДПА.
За Часов яр и Торецк на североизток също има съобщения, че до голяма степен са в руски ръце. Всичко това се случва на фона на настъпление на силите на Москва в Донбас, сърцето на украинската промишленост и рудодобив.
Според наблюдатели руските сили са склонни да понесат голям брой жертви само и само да окупират колкото може повече земя, преди Тръмп да встъпи в длъжност, отбелязва ДПА.
Украинският президент Володимир Зеленски подписа указ за налагане на санкции срещу руски юридически и физически лица, участващи в снабдяването на руската армия с дронове, предаде Укринформ.
Зеленски каза в снощното си вечерно видеообръщение, че целта е санкционната политика на страната му по това направление да бъде уеднаквена с тази на съюзниците.
На 1 декември новият председател на Европейския съвет Антониу Коща каза в Киев, че ЕС съзнава проблемите с избягването на санкциите срещу Москва, но тъй като тя получава резервни части и ключови компоненти през трети страни, за пресичането на тези схеми са нужни общи усилия на целия свят.