Целта на състоялия се във вторник телефонен разговор на американския президент Джо Байдън с руския му колега Владимир Путин беше да се подчертае, че действията на Русия ще имат последствия, заяви говорителката на Белия дом Джен Саки, цитирана от Ройтерс.

"Целта на разговора беше, отчасти, обсъждане на факта, че ще има последици на действията на руските лидери през последните няколко месеца", изтъкна Саки.

По време на разговора, състоял се по инициатива на американския президент, Байдън предложи на Путин да бъде организирана среща на върха "в трета страна през следващите месеци", за да се "изгради стабилна и предвидима връзка с Русия", съобщи във вторник Белият дом. Президентът на САЩ изрази "безпокойството си във връзка със струпването на руски войски в окупирания Крим и на украинската граница" и призова "Русия да намали напрежението". В съобщението за телефонния разговор се посочваше още, че Байдън е дал да се разбере, че САЩ ще действат "твърдо", за да защитят националните си интереси в отговор на такива действия на Русия, като кибератаки и намеса в избори, припомня Ройтерс. Същевременно Байдън уверил Путин, че иска да изгради "една стабилна и предвидима връзка с Русия, в съответствие с американските интереси".

Малко след телефонния разговор на лидерите стана ясно, че Съединените щати са отменили изпращането на два военни кораба в Черно море. Новината съобщиха Ройтерс и Франс прес, като се позоваха на турски медии и дипломатически източници.

Преминаването на корабите през Босфора, предвидено за сряда и четвъртък, е било анулирано и Анкара не е била уведомена за евентуално отлагане на разполагането на корабите в Черно море, според Анадолската агенция.

Миналата седмица турските власти обявиха, че са били уведомени от САЩ за преминаването на два военни кораба през Дарданелите и Босфора към Черно море на 14 и 15 април.

Изпращането на американските кораби беше обявено в контекста на засилване на напрежението между Русия и Украйна и беше възприето като знак на подкрепа от Вашингтон за Киев.

Вчера военноморските сили на Русия започнаха маневри в Черно море, а Москва предупреди очакваните американски кораби да стоят далеч от Крим и определи тяхното изпращане в Черно море като провокация.

В същото време агенция Ройтерс съобщи, че Съединените щати планират да обявят днес нови санкции срещу представители на руските власти и юридически лица. Това е част от отговора на американското правителство на пробив в киберсигурността, установен през декември и според Вашингтон организиран вероятно от Русия. Кибератаката засегна софтуера, произвеждан от компанията СоларУиндс и позволи на хакери достъп до хиляди компании и правителствени офиси, използващи нейните продукти.

Близо 30 юридически лица ще бъдат засегнати от санкциите заради кибератаката или намесата в президентските избори в САЩ, а десет руски официални лица ще бъдат експулсирани.

Агенция Блумбърг съобщи, че обект на санкциите ще бъдат двайсетина юридически лица, сред които контролирани от руското разузнаване издания, както и чужди компании, действащи в интерес на Москва. Според източник на Блумбърг около десет руски официални представители и дипломати ще бъдат експулсирани от САЩ.