Байдън: Тотална война в Близкия изток е възможна, но не и неизбежна
Множат се политическите изказвания, полагат се дипломатически усилия, докато Израел се готви за сухопътна операция в Южен Ливан
Американският президент Джо Байдън заяви днес, че в Близкия изток е възможно да се стигне до тотална война, но има и възможност за уреждане на конфликтите на Израел с "Хамас" и с "Хизбула", предаде Ройтерс, на която се позова БТА.
"Възможна е тотална война, но мисля, че има и възможност - все още можем да постигнем споразумение, което може да промени из основи целия регион", каза Байдън в предаването "The View" по Ей Би Си.
Американският президент е в Ню Йорк тази седмица за срещите на Общото събрание на ООН и полага усилия да успокои напрежението, тъй като има опасност продължаващата от почти една година война между Израел и палестинските бойци от "Хамас" в ивицата Газа да обхване и Ливан.
В речта си пред форума Байдън се опита да успокои напрежението, като посочи, че една пълномащабна война не би била в ничий интерес. Той допълни, че все още е възможно дипломатическо решение на кризата.
В коментар на казаното от президента ливанският външен министър Абдала Бу Хабиб иказа, че е разочарован, но отбеляза, че все още се надява САЩ да се намесят и да помогнат.
"Не беше силно. Не беше обещаващо и няма да реши този проблем", заяви Хабиб по повод думите на американския президент. "Все още имам надежда. САЩ са единствената страна, която наистина може да промени ситуацията в Близкия изток и ... Ливан", допълни външният министър по време на участието си във форум, организиран от Фондацията за международен мир "Карнеги".
Израел днес разшири обхвата на въздушните си удари в Ливан и свали ракета, за която "Хизбула" заяви, че е била насочена срещу централата на разузнавателната агенция "Мосад" близо до Тел Авив.
Американският президент е дългогодишен верен съюзник на Израел, но настоява за решение с две държави на израелско-палестинския конфликт и каза, че открито е изразил несъгласието си по въпроса пред израелския премиер Бенямин Нетаняху, посочва Ройтерс.
"Не съм съгласен с неговата позиция. Необходимо е решение с две държавои", заяви Байдън. "Това трябва да се случи", подчерта той.
Байдън добави, че след като бъде договорено прекратяване на огъня с "Хизбула" и в Газа, ще може да бъде обърнато внимание на Западния бряг. "Възможно е и използвам всяка частица от енергията си, за да постигна това. Желание за промяна има", подчерта той.
Междувременно държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън заяви днес, че рискът от ескалация в Близкия изток е "изострен" и Вашингтон и неговите съюзници работят неуморно, за да избегнат пълномащабна война между Израел и свързаната с Иран ливанска въоръжена групировка "Хизбула". Думите му предават Ройтерс и БТА.
"По отношение на Ливан работим неуморно с партньорите, за да избегнем пълномащабна война и да преминем към дипломатически процес, който ще позволи на израелци и ливанци да се върнат по домовете си", каза американският държавен секретар в началото на срещата си с висши служители и министри от Съвета за сътрудничество в Залива в Ню Йорк.
"Рискът от ескалация в региона е изострен ... Най-добрият отговор е дипломацията, а координираните ни усилия са жизненоважни, за да предотвратим по-нататъшна ескалация", добави Блинкън.
Според изявление на високопоставен служител на Държавния департамент тази седмица САЩ и техните съюзници и партньори проучват конкретни идеи за това в кулоарите на Общото събрание на ООН - събитие, на което се събират десетки държавни глави и висши официални представители.
Италианският вицепремиер и външен министър Антонио Таяни отбеляза, че Италия и страните от Г-7 работят за спиране на огъня в Ливан и Газа.
"Това е приоритет на Италия и на Г-7", изтъкна Таяни, цитиран от италианската новинарска агенция АНСА и БТА.
Таяни заяви, че е разговарял подробно по този въпрос с иранския си колега Абас Арагчи, "за да се опита да го убеди" да помогне на Италия и Г-7, "като окаже натиск върху "Хизбула" да спре атаките срещу Израел".
"Ще разговаряме с Израел, за да не се обмисля сухопътна атака в Ливан", каза той.
"Със сигурност е необходимо да се създаде нова сухопътна граница между Израел и Ливан, както това беше направено с морската граница", добави Таяни.
На фона на политическите изявления от разлини страни и форуми началникът на генералния щаб на израелската армия заяви днес, че армията се подготвя за евентуална сухопътна операция в Ливан, предадоха световните агенции.
Обръщайки се към войниците на северната граница генерал-лейтенант Херци Халеви заяви, че последните израелски въздушни удари имат за цел "да подготвят почвата за евентуалното ви навлизане и да продължат да отслабват "Хизбула", цитира го АП.
"Чувате самолетите над главите си; нанасяме удари през целия ден", каза генерал Халеви пред войниците на границата с Ливан. "Това е, както за да подготвим почвата за евентуалното ви навлизане, така и да продължим отслабването на "Хизбула", цитира Ройтерс казаното от него.
Халеви също така посочи, че продължава работата по изпълняване поставената цел за връщане на разселените граждани на Северен Израел по домовете им - около 60 000 души.
Премиерът Бенямин Нетаняху днес повтори обещанието си да върне обратно в домовете им десетките хиляди израелци.
"Не мога да обясня подробно всичко, което правим, но мога да ви кажа едно нещо: Решени сме да върнем нашите жители в северната част на страната безопасно в техните домове", заяви премиерът в кратко видеопослание. Нетаняху обаче не коментира водените от САЩ усилия за договаряне на споразумение за прекратяване на огъня, отбелязва Ройтерс.