Бързата и тиха оставка на Мъск: Какво стои зад внезапното му напускане?
Доскоро милиардерът бе един от най-доверените хора на Доналд Тръмп
Бизнесменът Илон Мъск, най-богатият човек в света, чието състояние според "Форбс" възлиза на 428,6 милиарда долара, напуска администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп "бързо и тихо", отбелязва Ройтерс.
Новината за напускането му беше обявена вечерта на 28 май, като според източниците Мъск не е провел официален разговор с Тръмп преди това.
Самият предприемач написа в социалната мрежа X, че работата му като държавен служител "приключва" и благодари на държавния глава за "възможността да се намалят неефективните разходи".
"Не ми трябва Илон за нищо, освен че го харесвам. Но ви казвам: този човек — този човек свърши фантастична работа. Не ми трябва неговата кола [б.р. Tesla], въпреки че си купих една", казваше Тръмп за Мъск.
Макар обстоятелствата около оставката на Илон Мъск все още да не са ясни, Ройтерс отбелязва, че тя идва ден след като той критикува законопроект, предвиждащ значителни данъчни облекчения, обещани от Тръмп по време на предизборната кампания. Според Мъск този документ подкопава работата на оглавявания от него DOGE (Department of Government Efficiency - Департамент по ефективност на управлението).
По думите на добре информиран източник, някои висши длъжностни лица, включително заместник-началникът на щаба на Белия дом Стивън Милър, са били раздразнени от изказванията на Мъск, пише агенцията и свърза оттеглянето на милиардера със спад в рейтинга му.
Мерките, предприети от Мъск начело на DOGE, включително масови уволнения на държавни служители, предизвикаха сериозни критики. Из цялата страна и по света се надигна вълна от недоволство - съпроводена с посегателства върху автомобили - срещу "Тесла" заради действията му. По данни на Ройтерс, администрацията на Тръмп и DOGE са съкратили почти 12% от федералните служители — или около 260 хиляди души от общо 2,3 милиона — главно чрез заплахи за уволнение, откупувания и предложения за ранно пенсиониране.
Мъск също така е влизал в конфликти с държавния секретар Марко Рубио, транспортния министър Шон Дъфи и финансовия министър Скот Бесент, припомня агенцията.
На фона на спада в акциите на Tesla, Мъск заяви, че ще се съсредоточи върху управлението на компанията и занапред ще отделя "много по-малко" време на политиката, тъй като, по негови думи, вече е направил достатъчно. Мъск е главен изпълнителен директор на "Тесла" от 2008 г. и неин най-голям акционер с дял от 13%.