Церемонията по подписване на договора ще се състои в Испанската зала на замъка, изградена в ренесансов стил при управлението на германския император и крал на Бохемия Рудолф Втори (1552-1612), предаде Франс прес, цитирана от БТА. Новият договор заменя досегашните договори СТАРТ, чиито действие изтече на 5 декември 2009 г. Подписването му ще бъде предшествано от среща между двамата президенти, на която ще бъдат обсъдени различни теми.

Довечера президентът Обама ще се срещне с лидери от 11 страни от Централна и Източна Европа, сред които е и премиерът на България Бойко Борисов.

До петък над 5000 полицаи ще охраняват реда в Прага, а 380 служители на националната служба за охрана ще се грижат за сигурността на лидерите. Новият двустранен договор за съкращаване на ядрените арсенали е смятан за най-голямото външнополитическо постижение на Обама до момента.

Това е първата конкретна стъпка към реализиране на идеята на Обама за свят без ядрени оръжия, която той представи в реч в Прага преди една година. Срокът на новия договор за съкращаване на стратегическите въоръжения е 10 години. В него САЩ и Русия се ангажират да съкратят стратегическите си ядрени бойни глави до 1550 всяка, спрямо сегашните 2220. Те се задължават също да съкратят общия брой на носителите на ядрените заряди - включително подводници и тежки бомбардировачи, до 800 спрямо сегашните 1600. В договора се поставя и изискване съкращенията на въоръженията да се извършат в срок от 7 години след влизането в сила на новия договор.

Срещата между американския президент Барак Обама и премиери и президенти от страните от Централна и Източна Европа в Прага показва много ясно, че САЩ не се оттеглят от региона. Това коментира министърът на външните работи Николай Младенов, цитиран от БГНЕС.
“Очаквам да се потвърдят и да се разсеят съмненията, че Вашингтон се оттегля от Европа. Сигурен съм, че тези съмнения ще бъдат разсеяни и ще се докаже още веднъж, че партньорството ни е здраво. Това е важно за всички страни, които наскоро станаха членки на НАТО, за да може да се продължи трансформацията в сектора на сигурността“, заяви българският първи дипломат.

Министър Младенов смята, че едва ли някой възприема сериозно Русия като заплаха за сигурността на Европа. Едновременно с това българският външен министър посочи, че има много общи предизвикателства пред сигурността като неотдавнашните терористични атаки в московското метро, нестабилната ситуация в Кавказ и нестабилните режими от Близкия изток, които се стремят да се сдобият с оръжия за масово унищожение.
Министър Младенов смята, че посланието на срещата в Прага е следното: “НАТО е нашето семейство, в което решаваме нашите проблеми със сигурността“.